eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Clark Ádám úszódaru az elszállítást végző uszályra emeli a balesetben elsüllyedt Hableány turistahajó roncsát 2019. június 11-én. A Hableány május 29-én süllyedt el a Margit hídnál, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A fedélzeten 35-en utaztak, 33 dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet. Hét embert sikerült kimenteni, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Így állnak a Hableány-perek – a háború is közbeszólt

Több mint három év alatt három eljárás is indult, de még egyikben sem látszik, mikor születhet ítélet.

A 28 áldozatot követelő Hableány-tragédia miatt két büntetőeljárásban vizsgálják két ukrán hajóskapitány felelősségét, emellett egy négy és fél milliárdos kártérítési per is zajlik a Fővárosi Törvényszéken – írja a Magyar Nemzet.

Két büntetőeljárásban két ukrán hajóskapitány felelősségét kell tisztázni, a harmadik, polgári peres ügyben a 28 áldozat hozzátartozói, valamint a hét túlélő perel kártérítésért. A polgári peres ügyben jelenleg is zajlik a 78 felperes – valamennyien dél-koreaiak – távközlés útján való meghallgatása. Múlt héten két tárgyalási nap volt kitűzve, de még a felperesek felét sem sikerült meghallgatni.

A katasztrófa túlélői és az áldozatok hozzátartozói összesen 4,5 milliárd forintnyi kártérítést követelnek a balesetben részes két cégtől, a Viking Cruises AG-tól és a Panoráma Deck Kft.-től. A polgári perrendtartás szerint a katasztrófában részes mindkét hajó üzemeltetője egyetemlegesen felelős anyagilag a történtekért. Ugyanakkor a polgári bíróságnak nem kell bevárnia a büntetőeljárások eredményét. Egyetlen esetben köti csak a polgári peres bíróság kezét a törvény, ha a büntetőperben elmarasztalják a vádlottakat, nem mondhatja ki a polgári bíróság, hogy nem felelnek a katasztrófa miatt.

Magyar bíróságon még soha nem tárgyaltak ekkora kártérítésre vonatkozó igényt,

és magyar bíróságon még soha nem hallgattak meg ennyi károsultat egy ügyben távközlés útján.

A Hableányt hullámsírba küldő Viking Sigyn ukrán kapitányát vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget eredményező gondatlan veszélyez­tetésének vétsége és 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt állították bíróság elé. A kapitány a vádirat szerint az ütközés előtti öt percben – noha ő kormányozta a szállodahajót – egyáltalán nem figyelt a munkájára, ráadásul a Sigyn radarja sem volt bekapcsolva.

A büntetőper novemberben folytatódik, a Sigynen utazó amerikai turistákat fogják meghallgatni távközlési láncon keresztül, az időeltolódás miatt várhatóan kora reggeli időpontban. Köztük vannak azok a tanúk is, akik jelezték Csaplinszkijnek, hogy elgázolta a magyar hajót.

A harmadik eljárás – a második büntetőeljárás – a Sigynt követő másik Viking-hajó, az Idun ukrán kapitánya ellen zajlik, de nincs kitűzve még az előkészítő ülése sem. Az illetékes ügyészség 27 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásának vétsége miatt emelt vádat még májusban Fjodor S. ellen, aki korábban a Covid-járvány miatt, jelenleg pedig a háború miatt nem tud Magyarországra utazni, így Ukrajnában van továbbra is bűnügyi felügyelet alatt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×