eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Gémesi György, az Új Kezdet elnöke az ellenzéki tárgyalásokról tartott sajtótájékoztatón a Képviselői Irodaház előtt 2018. március 20-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Van kiút a kukabotrányból - Gödöllő négy éve már átment egy "kísértetiesen hasonló" folyamaton

Gémesi György polgármester szerint még a "politikai attitűd" is hasonló volt akkor, mint most, Budapest esetében, de a követelt plusz pénzt szerinte az államnak bele kell tennie.

A Pest megyei Gödöllőn négy éve már átélték azt, amit most a fővárosiak: az önkormányzat hulladékszállító cégének elfogyott a pénze, ezért a katasztrófavédelem vitte el az szemetet.

A település polgármestere, Gémesi György - aki a magyar Önkormányzatok Szövetségének is az elnöke - szerint akkor is az állami kukaholding volt a felelős a kialakult helyzetért.

"Kísértetiesen hasonlít a két történet. Akkor nagyon sokat küzdöttünk azért hogy az állami finanszírozás rendben legyen, így sajnos az a helyzet, hogy

az a díj, amit a lakosság befizet, nem elegendő a szolgáltatás költségeire"

- mutatott rá Gémesi György.

Emlékeztetett arra is, hogy a rezsicsökkentés keretein belül 8 éve nem emelkednek már a szolgáltatási díjak, szerinte senki nem gondolja komolyan, hogy a béreket, a 20 százalékos inflációt és egyéb költségeket ki lehet gazdálkodni az akkor megállapított pénzből.

"Aki erről döntött, annak a forrásokat is biztosítania kell" - jelentette ki az önkormányzati vezető.

Úgy érzi, általánosságban vannak megtakarítási lehetőségek, de most már az az állapot van, amikor nem elég a korábbi forrás.

Szerinte a két történetben az is közös, hogy megjelenik benne a "politikai attitűd", de volna megoldás: a hiányzó összeget fizesse ki az állam a szolgáltatónak.

Figyelmeztetett ugyanakkor, a katasztrófavédelemnek törvényi kötelezettsége megoldania a hulladék elszállítását.

"Furcsa módon nálunk, amikor a katasztrófavédelem megjelent, akkor azt a 80-100 millió forintot, amit kértünk, semmi perc alatt biztosította a központi költségvetés."

Még azt is elmondta, kétszer háromnegyed évig működtethet a katasztrófavédelem - a gyakorlat szerint ugyanazokkal a munkatársakkal és eszközökkel -, és utána újra felmerülhet a kérdés, hogy ki végzi a munkát.

Nagy kérdés még viszont az, hogy hogyan kapcsolódik be a folyamatba a Mol, amely koncesszióba kapta a hulladékgazdálkodást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×