Online kérdőíven kérdezte meg tagjait a Magyar Orvosi Kamara Budapesti Területi Szervezete arról, hogyan érinti őket a kataszabályok változása. A nem reprezentatív felmérésben 1223 budapesti orvos töltötte ki az online kérdőívet, amelyből kiderül: a válaszadók több mint fele katás vállalkozóként is dolgozott, és többségüket hátrányosan érintik a változások – mondta a Telexnek Albert István, a budapesti orvosi kamara elnöke.
Az új katatörvény az orvosokra, és így áttételesen a betegellátásra is komoly hatással lehet. Sok orvos vállalt ugyanis eddig katás egyéni vállalkozóként ügyeletet, vizsgált betegeket másodállásban a szakrendelőkben vagy rendelt magánklinikákon. Szeptember elsejétől nekik is más adózási formában kell folytatniuk tevékenységüket, vagy abba kell hagyniuk a másod- és harmadállásokat, katásként ugyanis már nem számlázhatnak cégeknek, szervezeteknek, csak magánszemélyeknek – írja a portál.
A Magyar Orvosi Kamara budapesti szervezete kiküldött a belső levelezési rendszerén keresztül egy három kérdést tartalmazó online kérdőívet a több mint 12 ezer tagnak. A kérdésekre a válaszokat 1223-an küldték vissza, mondta a lapnak Albert István.
- Arra a kérdésre, hogy személyesen érinti-e a kataszabályok változása az orvosokat, a válaszadók 63,8 százaléka (780 orvos) felelt igennel.
- A válaszadó budapesti orvosok 53,7 százaléka (657 orvos) látja úgy, hogy veszélyezteti a munkavállalását a megváltozott adózási környezet.
- Arra a kérdésre, hogy egy másik adózási formában folytatná-e orvosi tevékenységét, a válaszadók 51,9 százaléka, 635 orvos válaszolt igennel.
A Magyar Orvosi Kamara már korábban azt kérte a kormánytól, hogy az egészségügy ígért átalakításáig az egészségügyi dolgozók mentesüljenek a katatörvény azon szabálya alól, amely csak magánszemélyeknek enged számlát kiállítani. Arról írtak, hogy nem csak orvosoknak, hanem az egészségügy más területén dolgozóknak is gondot jelent, hogy nem tudják kiegészíteni ezentúl a fizetésüket. Ezt a kedvezményt a törvényben egyedül a taxisok kapták meg.