eur:
402.8
usd:
372.11
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Dámszarvas (Dama dama) bikák verekszenek a SEFAG Zrt. lábodi erdészetének területén 2020. október 16-án. Október elejétől november közepéig tart a dámvadak párzása, üzekedése, azaz barcogása.
Nyitókép: Kovács Attila

Szarvasagancsokat az erdőben felkapkodni? Tilos!

Persze megvan ennek a szabályos módja is, ezt azért fontos tudni, mert ilyenkor lehet "térdig gázolni" ezekben a különleges vadállati fejdíszekben.

Lopást követ el az, aki a gímbikák agancshullatási időszaka alatt engedély nélkül elhozza az agancsokat az erdőből - erre figyelmeztet az Országos Magyar Vadászati Védegylet.

Földvári Attila, a szervezet főmunkatársa az InfoRádiónak elmondta, ezekben a hetekben rengeteg agancsot vetnek le a szarvasok, ezek begyűjtésére pedig bár van lehetőség, de csak a vadászatra jogosult szervezet engedélyével. Akinek ilyenje nincs, az tilosban jár - márpedig sok ilyen ember van.

"Nagyon sokan meghajtják az észlelt szarvascsapatokat, hogy rohanás közben esetleg beleakadjon az agancsuk valamibe, ám

amíg nem érett az agancs arra, hogy leessen, addig ez az állatra nézve is nagyon veszélyes,

az agancstő, ami a koponya része, az is sérülhet, innentől pedig állatkínzásról is szó lehet" - ecsetelte Földvári Attila.

Az agancslopás büntetési tételével kapcsolatban az agancs vadgazdálkodási értéke az irányadó, és az sem mindegy, hogy az ember egyetlen, néhány kilós agancsot hoz ki az erdőből, vagy nagy tételben gyűjti.

"Ilyenkor azonban még a vadállomány zavarása miatt is kiszabható vadvédelmi bírság" - tette hozzá.

A spontán vadűzés továbbá közlekedési gondokat is okozhat, hiszen az állatok bármikor elérhetnek egy-egy autóutat, ahol "kicsi baleset már nem történik" az ilyen helyzetekből.

Normális esetben azért

az agancsok engedélyes keretek között gyűjthetők, és kereskedni is lehet velük, és készülhetnek belőlük dísztárgyak, csillárok

is.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Néhány hónapja még teljesen abszurd lett volna arról elmélkedni, hogy mi lenne, ha az Egyesült Államok megtámadna egy másik NATO-tagállamot, Donald Trump amerikai elnök viszont láthatóan mindenképpen meg akarja szerezni magának a Dániához tartozó Grönlandot. Trump több ízben beszélt arról is, hogy legrosszabb esetben még akár az amerikai haderőt is hajlandó lenne használni saját szövetségesével szemben, hogy az északi területet uralma alá hajtsa. Bár még sosem történt ilyen, és a NATO alapszerződése nem tér ki rá, alapvető sejtéseink lehetnek, mi történne, ha egy NATO-tagállam megtámadna egy másikat, Amerika katonai erőben való túlsúlya azonban most mindenképpen komplikálttá teszi a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×