Az ember alapvető tulajdonsága, hogy ha otthon van, jártában-keltében hajlamos bekapni egy-két falatot, ezért Kiss-Tóth Bernadett dietetikus azt javasolja, az étkezéseknek a hosszú-hosszú otthon töltött idő folyamán teremstünk alkalmakat, költsük el a reggelit, az ebédet és a vacsorát, és ekkor együnk.
"Kettő kis étkezés, egy tízórai és egy uzsonna belefér. Jó tipp vagy praktika lehet, hogy az étkezőasztalon ne helyezzünk el süteményt, édességet; ez kifejezetten a gyerekeknél fontos, akiknél most alakul ki a rutin" - figyelmeztetett az InfoRádióban a szakember, aki szerint
úgy együnk édességet, hogy azt megelőzi egy normális főétkezés, ne "váltsunk ki" étkezéseket nassolással.
Fellélegzés szokott lenni egy étkezés utáni séta a párunkkal, családdal.
Apró praktikákkal lehet azon is segíteni, hogy a kalória vagy a zsírbevitel alacsonyabb legyen: a töltött káposztánál használhatunk zsírszegényebb húsrészeket.
Kiss-Tóth Bernadett szerint a legfőbb probléma mindazonáltal az adagnagyság; a szem többet kíván, mint a szervezet. De van megoldás!
"Egy húsételhez kínált köret fele legyen rizs, krumpli, tészta, nokedli vagy tarhonya, a másik fele zöldség, például párolt káposzta!"
Folyadékbevitel - mivel a szomjúságot sokszor érezzük a szakember szerint éhségnek:
egy felnőtt embernek napi 8 pohár innivalót kell bevinnie, ebből a 8 pohárból 2 ajánlott, hogy ne víz legyen.
"Vannak olyan praktikák, hogy a vizet feldobjuk gyümölcslével fele-fele arányban, vagy limonádét készítünk kevés cukorral vagy mézzel, gyümölcsökkel. A gyümölcsteából nélkülözhetjük is a cukrot, hisz annak anélkül is finom íze van" - mutatott rá a dietetikus.