Csaknem húszezer hallgató részvételével készült felmérésben a diákok nyolcvan százaléka mondta azt, hogy előnyösebbnek látná az átállást a távoktatásra, elsősorban járványügyi és kevésbé oktatási szempontból – mondta az InfoRádióban Budai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának sajtófőnöke.
A kollégiumok bezárása nincs összhangban a hallgatók véleményével, bár ők is megosztottak voltak ebben a kérdésben. A részleteket még nem ismerik, de tavasszal lehetőség volt arra, hogy aki kérvényt nyújt be, annak a rektor engedélyezze a kollégiumban maradást.
A felsőoktatási intézmények szeptember óta hibrid rendszerben működtek, jellemzően a nagy létszámú előadásokat online tartották meg, a gyakorlatokon viszont kötelező volt a személyes jelenlét. A hallgatók által kitöltött kérdőívből az derült ki, hogy azokon a gyakorlatokon, ahol valóban hatalmas a különbség a jelenlét és az online részvétel között, például egy labor- vagy egy belgyógyászati gyakorlaton, azt szeretnék, hogy legyen lehetőség a jelenléti oktatásra.
A felmérés szerint
a diákok elsősorban attól tartanak, hogy megfertőződnek, és hazaviszik a vírust a családtagjaiknak,
oktatási szempontból viszont nem tartják szerencsésnek az átállást.
"Háromszázezer fiatalról van szó, aki a szociális érintkezések terén valószínűleg a legaktívabb a társadalomban. A legtöbb emberrel ők találkoznak, és most a járvány terjedésének a megakadályozása közös felelősségünk" – mondta Budai Marcell.
Mint fogalmazott, a HÖOK vár még a részletszabályokra, próbál minél hamarabb információt szerezni, utána alakítja ki az álláspontját, illetve tájékoztatja a hallgatókat.