A maszkviselés szabályainak megszegése miatt 42 esetben intézkedtek a rendőrök. 12-szer azért, mert tömegközlekedési eszközön nem viselték a maszkot, a többi eset más zárt helyen történt. Minden esetben figyelmeztetést alkalmaztak. A nyitvatartási szabályok miatt nyolc esetben tettek feljelentést. Az átutazási szabályok miatt 53 esetben léptek fel.
Jelenleg több mint húszezer ember van hatósági karanténban, szerdán 3006-ot rendeltek el, szerdán több mint 10 ezer esetben a helyszínen ellenőriztek a rendőrök, de csak 24 esetben kellett intézkedniük – mondta Gál Kristóf rendőrségi szóvivő.
932 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 34 046 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 21 beteg, köztük egy 37 éves is, így az elhunytak száma 898 főre emelkedett, 9187-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 23 961 fő.804 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 56-an vannak lélegeztetőgépen – ismertette a friss adatokat Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A járvány felfelé menő szakaszában vagyunk – mondta Müller Cecília. Több európai országban már kapacitáshiány jelentkezett, ezért gyors és pontosabb adatszolgáltatásra kérték a hazai kórházakat. Járványügyi készültség van az országban, minden forgatókönyvre fel vannak készülve. A betegek fogadására kijelölt intézményekben növelték a kapacitást, ezért a kirendelések is folyamatban vannak. Lépcsőzetesen nyitják meg az ellátóhelyeket, az első lépcsőben van, amelyik már teljes kapacitással működik. Ha elérik a kapacitás 80 százalékát, akkor lépnek be a másodlagos kör intézményei.
Alapelv, hogy a lehető legkevesebb kórházba koncentrálják az ellátást, egyrészt az erőforrások központosítása, másrészt a fertőzés megakadályozása érdekében. Eddig 786 dolgozót vezényeltek át 72 intézményből 12 központba. Elsősorban intenzív osztályos és belgyógyász orvosokat, valamint ápolókat érint az átvezénylés.
Tovább vizsgálják a szennyvízmintákat, most stagnál a vírus örökítőanyagszintje, ezért 8-10 nap múlva enyhülhet a járvány. Ez bizakodásra okot adó hír Müller Cecília szerint, mert azok is benne vannak ebben a mintában, akik tünetmentesek.
A tesztelést folytatják, újabb laboratóriumokat jelölnek ki, 792 ezer felett van az elvégzett PCR-tesztek száma. Ki akarják egészíteni a gyorstesztekkel, attól függően, hogy mit hoznak a tapasztalatok. Egyelőre zajlanak az összehasonlító tesztek, utána döntenek az alkalmazásukról a diagnosztikában. A PCR-tesztek maradnak az elsődlegesek, a kapacitásokat bővíteni akarják.
Müller Cecília arra is felhívta a figyelmet, hogy a betegségből visszatérő gyerekek visszafogadására különösen figyeljenek oda a pedagógusok, ne közösítsék ki ezek a gyermekeket.
Kérdések
Mikortól lehet kérni az ingyenes influenzaoltást?
A kiszállítás elkezdődött, és október 20-tól már elérhető a háziorvosoknál. Kétféle oltóanyag lesz, az egyik a hat és 35 hónapos közötti gyerekeknek, a másik pedig az idősebbeknek: 3-12 éves kor között az oltóanyag felét kell alkalmazni, az idősebbeknél a teljes adagot kell beadni. Az ajánlás maradt a régi, a veszélyeztetett csoportoknak mindenképpen érdemes kérni az oltást, de most mindenki hozzáfér a vakcinához.
Melyik volt a leggyakoribb rendőri intézkedés?
A legenyhébb a figyelmeztetés, utána jön a helyszíni bírság, majd a feljelentés. Eddig szeptember 21. óta csaknem ezer esetben kellett intézkedni, több mint 800 esetben figyelmeztetéssel éltek a rendőrök.
A tünetmentes gyógyult PCR-tesztje pozitív lett, de feloldották a karantént. Helyesen?
Igen. Sokszor tapasztalják azt, hogy a vírus még kimutatható a fertőzött torkából, de ez nem jelent fertőzőképességet. A WHO ajánlása szerint a tünetmentességet követően nyolc nap alatt lezajlik a vírusürítési szakasz.
Az antigén alapú tesztek vizsgálata hol tart és hogyan zajlik?
Egy időben ugyanattól a betegtől több mintát vesznek le, tesztelik PCR-rel, de a gyorsteszteket is ellenőrzik. Utána összehasonlítják az eredményeket, így kiderül, ugyanazt mutatja-e a gyorsteszt, mint a PCR. Ha nagy százalékban egyezik, akkor használhatók lesznek a gyorstesztek. Akár egy héten belül is lehet eredmény, ha elég számú tesztet el tudnak végezni. Ha jó a gyorsteszt, akkor 15 percen belül lehet majd eredmény, ez nagy előrelépés lenne.
Elegendő-e a PCR-tesztek száma és a laborkapacitás?
A kezdeti 12 labor helyett ma már rengeteg végzi a teszteket, és a PCR-tesztek számát jelentősen növelni fogják, de eddig sem utasítottak vissza tesztelési igényt.