Az egészségügy átalakításáról tárgyalt a múlt héten Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Orvosi Kamara elnökével. Kincses Gyula az InfoRádiót tájékoztatva közölte, az egyeztetésen arról volt szó, hogy hogyan lehet olyan egészségügyi rendszert kialakítani a koronavírus-járvány okozta válság után, amely egy korszerű szerkezetben, igazságos, minőségi ellátást biztosítva tud költséghatékonyan működni, és reagálni az új helyzetekre.
Az orvosi kamara szerint a megváltozott körülményekhez alkalmazkodó egészségügyre lesz szükség a válság után.
„Azaz egy jobban szervezett, tisztázott feladatú, tisztázott betegutakra épülő egészségügy kell – fogalmazott a szakember. – Amelyben elsődlegesen
a lakosságközeli, megerősített, más típusú járóbetegközpontok adják az ellátás zömét,
ugyanakkor a kórházrendszerben meg kell erősödnie a regionális centrumoknak, a speciális ellátási igényeket biztosító különleges ellátásokkal.”
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint azonban az egészségügy megújításához rendezni kell az ágazatban dolgozók bérét is. Bértáblájukban a Magyarországon tartáshoz szükséges szintet az osztrák bérek 50 százalékában határozták meg – tette hozzá.
A bérrendezés ugyanakkor nem oldja meg az ágazat minden problémáját, emelte ki a szakember, aki szerint egyszerre kell a bérkérdést rendezni, párhuzamosan a hálapénzkivezetéssel. „Szükség van transzparens, átlátható szakmai szabályokra, egy korszerűbb, fenntarthatóbb szerkezetre” – fogalmazott.
Kincses Gyula szerint
a hálapénzrendszer konzerválja az ellátórendszer rossz működését, belső feudális viszonyait és szembemegy minden korszerűsítő szakmapolitikai szándékkal.
Ezért a korszerűbb, betegbiztonságot garantáló egészségügyért – a bérrendezés és az átláthatóbb szabályok mellett – be kell tiltani a paraszolvenciát – ismételte meg.