Mint arról az Infostart is beszámolt, reprezentatív minta alapján átfogó szűrővizsgálatba kezdett május 1-től a Semmelweis Egyetem vezetésével a négy hazai orvosképző. A cél, hogy pontos képet kapjanak a járvány kiterjedéséről, a fertőzöttek és az átfertőzöttek valós számáról.
A H-uncover szűrés lényeg, mint azt a Semmelweis Egyetem rektora az Indexnek elmondta, hogy pontosabb képet, alapinformációkat szerezzenek a járványt illetően Magyarországon. Azért most van erre szükség, tette hozzá Merkely Béla, mert a jelenlegi járványügyi helyzet egy ellaposodott görbét mutat. A szakember meglátása szerint a vizsgálat jó alapul szolgálhat, amihez viszonyítani lehet majd a későbbi normális, mindennapi élethez való visszatérés következményeit.
Az országos járványügyi vizsgálat reprezentatív az adott régióra, ugyanakkor jellegzetes az életkorra is, egy tíz éves sáv vonatkozásában. A rektor kiemelten kéri, hogy minden olyan személy, akit kiválasztottak, hogy részt vehet a szűrésben, éljen a lehetőséggel, miután ő
egy személyben nemcsak a családját, hanem 500-1000 főt képvisel.
Az tudvalevő, hogy a Covid-19-fertőzésnek az a különlegessége, hogy az érintettek legnagyobb része teljesen tünetmentesen esik át rajta. És ők lehetnek azok a vektorok, akik, adott esetben, arra kitett idős betegeket megfertőznek – magyarázta a hírportálnak Merkey Béla.
A vizsgálat során, egy sor kérdést követően egyfelől vért vesznek a résztvevőktől, amiben a vírus ellen termelt ellenanyagot keresik. Ezzel párhuzamosan, kenetvétellel kimutatják, hogy van-e a garatban vírus. A megkérdezettek egyébként arról számoltak be, hogy a procedúra nem jár nagy kellemetlenséggel.
A vizsgált keresztmetszet körülbelül két hetet fed le, majd azt követően, legalább egy hónap múlva érdemes csak elvégezni a következő analízist, függően attól, hogy mit látnak a szakemberek a többi vizsgálataikban. Tehát ez egy többszöri keresztmetszeti, ugyanakkor követési vizsgálat – ismételte meg a rektor, aki mint mondta, a terveik szerint a négy egyetemet involváló, világviszonylatban is egyedülálló vizsgálatsorozatot egy évig fogják végezni.
Merkely Béla szerint fontos, hogy a járvány elleni küzdelmet befolyásolni tudják az összegyűjtött adatokkal, hiszen a döntéshozók folyamatosan számítanak azokra a valóban tudományos információkra, amelyek egyértelműen és nagy biztonsággal mutatja a népesség fertőzöttségét, átfertőzöttségét. Úgyhogy számítanak arra, hogy a szakmapolitika, a kormány a kutatás eredményét beilleszti a járvány elleni küzdelem egyik fontos „cölöpének”.
A szakember egyébként optimista azt illetően, hogy komoly járvány már nem lesz, és reményei szerint „jövő tavaszra már el is felejthetjük ezt”.