eur:
411.4
usd:
392.65
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa a Lakatos Tiborral, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőjével rendkívüli sajtótájékoztatót tart a Miniszterelnöki Kabinetirodában Budapesten 2020. március 4-én. Két, Magyarországon tartózkodó, koronavírussal fertőzött, egyelőre tünetmentes iráni diákot kellett a Szent László Kórházba vinni.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Jobb az óvatosság a tünetmentes fertőzöttek miatt

A fertőzöttek akár harmada is tünetmentesen vészeli át a kórt, ezért érdemes tartani a járványvédelmi megelőzést célzó ajánlásokat Szlávik János infektológus szerint. Ahogyan az igazolt, vagy tüneteket produkáló betegeknek is a gyógyulás után legalább két hétig, mivel eseténként még fertőzhetnek.

A legújabb kutatások szerint a koronavírusos esetek harminc százalékánál gyakorlatilag panaszmentes a betegség. Úgy esnek át az emberek a fertőzésen, hogy semmilyen klinikai tünetük nincs. Nem lázasak, még csak hőemelkedésük sincs, nem köhögnek, nem fulladnak, tehát semmi nem utal a koronavírus fertőzésének lehetőségére – mondta az Origónak adott interjúban Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa. Szerinte

azt senki nem tudja megmondani, hogy valaki miért esik át a fertőzésen tünetmentesen, vagy miért lesz lázas, miért alakul ki tüdőgyulladás.

Egyelőre annyit tud a tudomány, hogy minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy tünetmentesen zajlik le a betegség, miközben a 70-80-90 éves betegeknél nagyon gyakori a súlyos kimenetelű fertőzés, és náluk gyakoribb a halál is.

A tünetmentes fertőzöttek magas aránya többek között azért veszélyes, mert így tudtuk nélkül is továbbadhatják a fertőzést, bár a kutatások jelen állása szerint a tünetmentesek kevésbé fertőznek. Épp ezért fontos a távolságtartás a főorvos szerint. Arról is beszámolt, hogy a járványnak ebben a szakában valószínűleg nem tudják magukról megmondani az emberek, hogy átestek-e rajta, vagy sem.

Érdemes tartani a járványvédelmi intézkedéseket akkor is, ha valaki úgy véli, hogy már átesett a fertőzésen, mert akár még egy-két hétig is kimutatható a vírus a torokváladékból és a légcsőből,

ami cseppfertőzéssel tovább terjedhet. Arra is felhívta a figyelmet, hogy csak az igazolt megbetegedéseknél érdemes értesíteni azokat, akikkel az előző napokban közeli kapcsolatba kerültek az emberek.

Ugyan vannak gyorstesztek, amelyek a vírusra adott immunválaszt követően termelődő antitestek alapján kimutathatják a vérből, hogy átesett-e már valaki a fertőzésen, viszont Szlávik János szerint ezek eredményeit befolyásolja, hogy az enyhébb tünetekre kevesebb antitest termelődik. Éppen ezért fontos a távolságtartás és az otthonmaradás.

A távol-keleti példák szerint vannak olyan esetek, hogy valaki enyhe tünetekkel vészelte át a betegséget, újra fertőződhet. Jelenleg ezeket az eseteket vizsgálják. De a tudósok szerint nem zárható ki, hogy ezzel a betegséggel az emberiség újra fertőződhet majd a következő szezonban vagy évben, amíg egy hatásos védőoltás nem készül el - tette hozzá a főorvos.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×