Mint arról korábban az Infostart is beszámolt, a Csíki-hegyek utcai Általános Iskola ivóvízrendszerének legutóbbi átvizsgálásakor a belső hálózat több pontján a megengedett érték kétszeresét, azaz 22,6 mikrogramm/liter ólmot fedeztek fel.
A Fővárosi Vízművek havonta ellenőrizte a Csíki-hegyek utcai Általános Iskolában fogyasztott csapvíz minőségét, így a magasabb ólomkoncentrációjú vizet csak egy hónapig itták a gyerekek. A szennyezés csak a gazdagréti iskola belső hálózatát érinti – erősítette meg az InfoRádió korábbi információját Major Éva, a Fővárosi Vízművek vízminőségi és környezetvédelmi igazgatója.
A társaság – kormányhivatal által jóváhagyott – éves mintavételi tervében kijelölt pontként szerepel az általános iskola, melyet havonta ellenőriznek. Ha a határérték feletti eredményt kapnak a cég munkatársai, szigorú protokollt kell követniük: leellenőrzik a bekötést, illetve a mérőponthoz legközelebbi tűzcsapot is meg kell vizsgálniuk, ezzel megbizonyosodva arról, hogy nem a vízmű által szolgáltatott vízzel van a probléma. Ezeket az ellenőrzési pontokat rendben találták – tette hozzá.
Az InfoRádiónak nyilatkozó vízminőségi és környezetvédelmi igazgató kiemelte:
lokalizált problémáról van szó, nem kell aggódnia a környéken élőknek. A vízművek ellenőrizte az iskola körüli hálózatot, és rendben találta.
A belső hálózatokért az iskola felel, de a vízművek segítséget nyújt ebben az intézménynek.
Major Éva elmondása szerint évente 3-4 hasonló esettel találkoznak csupán.
A gyerekek egészsége nincs veszélyben!
Az ólom kétszeres határérték-túllépése hat hónap alatt nem okoz egészségügyi problémát még kisiskolás gyermekeknél sem - mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Népegészségügyi Központ Vízhigiénés osztályának vezetője. Vargha Márta hozzátette: a központ jelenleg is egy országos felmérést folytat: a lakosság és intézmények is bevizsgáltathatják náluk a csapvíz ólomtartalmát.
A határérték 2013-ban megváltozott, 6 évvel ezelőtt az iskolából most érkezett minta még megfelelő lett volna - hangsúlyozta az osztályvezető,
aki azt is elmondta, hogy az ólom nem egyedül a vezetékekből, hanem a szerelvényekből is származhat.
Az ólomszennyezés hatásai hosszú távon jelentkeznek. "Csecsemők és kisgyermekek esetében szoktak a magas ólomkoncentrációjű víz fogyasztása miatt aggódni, az ő szellemi fejlődésük az, amit kedvezőtlenül befolyásolhat a vízben lévő ólom. A felnőttek esetében bármiféle egészségkárosodás csak ennél jóval magasabb koncentráció tartós fogyasztása esetén jelentkezik, és minél nagyobbak a gyermekek, az ő esetükben is ugyanez mondható el" - mondta el Vargha Márta.
Arra felhívta a figyelmet, hogy az ólom hosszú idő alatt feldúsul az ivóvízben, tehát minél tovább érintkezik vele a víz, annál több ólom oldódik bele.
Nyomozzák, honnan jöhet a szennyezés
Bár a gyerekek nincsenek veszélyben, jelenleg a diákok palackozott vizet kapnak - nyilatkozta Bruckner László, a Csíki-hegyek utcai Általános Iskola igazgatója. Pillanatnyilag van elegendő vizük, de ha a szennyezést okozó körülményt nem tudják hamar elhárítani, akkor többet kell küldenie a fenntartónak - mondta az igazgató.
Egyelőre nem tudják, mi okozza a szennyezést, a bejövő víz ugyanis megfelelő, az épület pedig 1986-ban épült, amikor már elvileg nem használtak ólmot a vízvezetékrendszerben. A vízművek munkatársai sem találtak ólomvezetéket az épületben.