eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tarlós István főpolgármester beszédet mond a Hegyvidéki Kulturális Szalon új épületének avatásán 2018. szeptember 19-én.
Nyitókép: Kovács Tamás (MTI)

Nem csak a hajléktalanok elől zárnák le a budapesti aluljárókat

Rácsok mögött aludhatnak Budapest legforgalmasabb aluljárói, ha a kormány és a főváros vezetése is így dönt. Egyelőre csak azokat az aluljárókat zárnák le, ahol már most is megoldható a gyalogosok biztonságos, felszíni átkelése.

A főpolgármester kérte, hogy vizsgálják meg a nagyobb fővárosi aluljárók éjszakai lezárásának lehetőségét és következményeit. Tarlós István erről az Index.hu-nak beszélt, miután a Hvg.hu arról írt, hogy egy kormányzati tervezet szerint

Budapest legnagyobb közlekedési csomópontjaiban az utolsó metró után éjszakára fizikailag is lezárnák az aluljárókat.

A városvezető kiemelte, hogy az előterjesztést a kormány nem tárgyalhatja nélküle, és

erről a fővárosi közgyűlésnek is határoznia kell.

Tarlós István hozzátette: még gondolkodik, hogyan és mikor érdemes lépni az ügyben, mert amikor mínusz fokok vannak, az speciális helyzet.

A Hvg.hu szerint a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság, a BKK és a Budapesti Közút Zrt. már ki is dolgozta,

hogyan zárná le a kiemelt gyalogos-aluljárókat éjszakára. A javaslat szerint ez két ütemben történne, mivel jelenleg nem mindenhol oldható meg azonnal a gyalogosok biztonságos, felszíni átkelése,

hiszen nincsenek mindenhol kiépítve az ehhez szükséges átkelők, lámpák.

Az első ütemben - ennek 96 millió forintos költségét a Fővárosi Önkormányzat állná - azt a

kilenc kiemelt aluljárót zárnák le akár heteken belül,

ahol a felszínen "forgalomtechnikai módosítás nélkül" már biztosított a gyalogosközlekedés.

A javaslat érintené

  • a Deák Ferenc teret,
  • a Corvin negyedet,
  • a Kálvin teret,
  • az Újbuda-központot,
  • a Móricz Zsigmond körteret,
  • az Ecseri úti aluljárót,
  • a Váci út-Csanády utcai aluljárót,
  • a Boráros teret és
  • a Lehel tér déli aluljárójának négy kijáratát.

A második ütemben azok a további nagy aluljárók következnének, ahol jelenleg nem lehet a felszínen biztonságosan átkelni, de ez kiépíthető.

A lépcsők aljára felszerelt, elektromosan működő rácsokkal zárnák le az aluljárókat.

Az előterjesztésben hangsúlyozzák, hogy bővíteni kell a legsúlyosabb állapotban lévő hajléktalanok számára létrehozott, speciális gondozó otthonok kapacitását, mert túl kevés az ilyen jellegű férőhely. Egy 150 fő ellátásra alkalmas hajléktalanotthon jönne létre Újpesten, a korábbi Árpád úti Kórház területén.

Az Index.hu korábban arról írt, hogy 2016-ban állagmegóvásra hivatkozva éjszakánként lezárták az aluljárót a Ferenciek terén. Az előterjesztés szerint az intézkedés meghozta a kormány által várt eredményét, megszűnt az aluljáróban alvás, csökkent a jogsértő cselekmények száma, nappal is rendezettebb állapotban van az aluljáró, és rongálások száma is csökkent.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×