eur:
411.32
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Diákok játszanak a tanteremben a nyíregyházi Zelk Zoltán Angol és Német Kéttannyelvű Iskolában a nyári szünet előtti utolsó tanítási napon, 2018. június 15-én. Ezen a napon véget ér a 2017/18-as tanév és megkezdődik a két és fél hónapos nyári vakáció.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Új Nemzeti Alaptanterv: az MTA és a PDSZ is halasztást kér

Az akadémikusok egy évvel, a pedagógusok több évvel elhalasztanák az új Nemzeti Alaptanterv bevezetését. A kormány hajlik az előkészítés meghosszabbítására.

Az új Nemzeti Alaptenterv túl gyors bevezetése ellentétes hatást váltana ki - indokolta javaslatát a Magyar Tudománoy Akadémia.

A NAT korszerű, gyermekközpontú, a XI. század várható kihívásaira felkészítő folyamatokról szól, de olyan ideális iskolai körülményeket feltételez, amelyek még messze nem biztosítottak

- írják a szakértők, akik szerint a tervezet nem mutat fel átfogó emberképet, nem derül ki belőle, hogy mekkora mértékben támogatja a diplomaszerzést, az óraszámok még mindig túl magasak, és aggodalmat vált ki egyes természettudományos tantárgyak összevonásának ötlete is.

Ez utóbbiról Pléh Csaba pszichológus, nyelvész beszélt az InfoRádióban.

"Az új NAT előtérbe helyezi a kísérletezés szerepét. Ehhez az egyik oldalról nyilván több pénz kell, a másik oldalról innováció, tehát ki lehet alakítani olyan tantervi részmodulokat, amelyek könnyebbé tehetik a tantervi kísérletezés megszervezését" - fogalmazott.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének is több problémája van a tervezettel, bár vannak pozitívumai is - mondta az InfoRádióban Szűcs Tamás, az érdekképviselet elnöke.

"Legnagyobb problémája talán az, hogy a tanulók 30-40 százalékának a jelenlegi lehetőségeihez képest nem ad megoldást, tehát alternatív megoldásokra is szükség lenne, ennek nem látjuk nyomát. A differenciálással is nagyobb mértékben kellene foglalkozni. A pozitív elemek mellett összességében

a tervezet a maga tantárgyközpontúságával nem feltétlenül jelent megoldást"

- vélekedik Szűcs.

A PDSZ ezért több évvel elhalasztaná a bevezetést, és nagyobb társadalmi egyeztetést is szükségesnek tart. "A kormány azon terve, hogy 2019 szeptemberében elinduljon az új NAT, már egyre inkább szakmai nonszensz. A 2020-as bevezetés is csak nagyon szorosan képzelhető el" - vélekedtek.

A kormány is tárgyalt a héten a NAT bevezetésének késleltetéséről.

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Kormányinfón csütörtökön elképzelhetőnek nevezte, hogy a tervezettnél később lép életbe az új Nemzeti Alaptanterv.

A PDSZ még a 2020-as bevezetést is nagyon szorosnak tartaná, ha több idő lenne, az a minta- és kerettantervek kidolgozására is elegendő időt adna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×