eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, frakcióvezető reagál Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalására az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. szeptember 17-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Kovács Tamás

Visszaeső jogsértő, áruló, vesztes - nekiment az ellenzék a kormányfőnek

Keményen bírálták a miniszterelnököt az ellenzéki pártok a Sargentini-jelentés miatt napirend előtt a parlamentben.

A Demokratikus Koalíció parlamenti frakcióvezetője szerint a Sargentini-jelentés a kormányfő állításával ellentétben nem Magyarországról, hanem a magyar kormányról szól, azonban a kabinet gyáván a nemzet mögé bújik az ügyben.

DK: diktatúrát csinálnak

Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva bárgyúnak nevezte Orbán Viktor érvelését. Gyurcsány Ferenc szerint Magyarország ugyan valóban szerepel a jelentés címében, azonban a dokumentumban az országra vonatkozóan egyszer sem, míg a kormányra vonatkozóan 48-szor szerepel kritika.

Gyurcsány Ferenc azzal vádolta a kormányoldal szereplőit, hogy diktatúrát csinálnak, Orbán Viktor pedig egy diktátor, mert elveszik Magyarországon a szabad tájékozódás lehetőségét, pénzügyileg ellehetetlenítik és az igazságszolgáltatás eszközeivel megvádolják az ellenfeleiket.

Jobbik: Orbán Viktor vesztett és válaszúthoz érkezett

Talán még nem késő ebből a pozícióból kihátrálni - mondta Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezetője, aki arra szólította fel a kormányfőt, hogy "sértődöttségében ne borítson mindent". Hozzátette, Orbán Viktor éveken át küzdött a közös határvédelemért, ugyanakkor "szó sincs arról, hogy zsoldosnak kell átadni a határőrizet jogát". A javaslat szerint ezek az egységek a fogadó ország jogszabályai és parancsnokainak irányítása alatt működnének.

MSZP: ön már nem Európa erős embere

Az MSZP szerint a Sargentini-jelentés elfogadása óta Orbán Viktor miniszterelnöknek papírja van arról, hogy egy visszaeső jogsértő, visszaeső normaszegő. Tóth Bertalan, a szocialisták frakcióvezetője úgy fogalmazott: a jelentés tartalmazza, hogy a kormányfő a többség és a közjó helyett önös érdekeit szolgálja és saját politikai elitjét gazdagítja. "Ön már nem Európa erős embere, (...) hanem Európa páriája", aki a népakarat ellenében kormányoz - mondta a szocialisták frakcióvezetője.

Párbeszéd: Ön támadja Magyarországot, ön támadja a magyar embereket

A miniszterelnököt nevezte árulónak a Párbeszéd frakcióvezetője a Sargentini-jelentés elfogadóival szemben, amikor reagált Orbán Viktor napirend előtti felszólalására. Szabó Tímea úgy fogalmazott:

"Ön támadja Magyarországot, ön támadja a magyar embereket".

a politikus hangsúlyozta, hogy a Sargentini-jelentés kizárólag a magyar kormányt ítélte el, hiszen nem az emberek tehetnek az alacsony nyugdíjakról, a hajléktalanok üldözéséről, az Európában legrövidebb ideig folyósított munkanélküli ellátásról vagy az Akadémia világhírű kutatóintézetének "kivégzéséről". Szabó Tímea szerint Orbán Viktort csak a pénz, a lopás és a hatalom érdekli, csak ezekért politizál, közben "magasról tesz Magyarországra és a magyar emberekre".

LMP: a kormány a migrációval fedi el a valóságot

Keresztes László Lóránt frakcióvezető szerint Orbán Viktor nem abban érdekelt, hogy a migrációs krízis megoldódjon, hanem abban, hogy ezt egy kampányeszközként használja annak érdekében, hogy elfedje a "kritikus magyar valóságot". Szerinte uniós szinten nem volt valós, őszinte vita a migrációs krízis okainak feltárásáról, és a magyar miniszterelnök is azon európai politikusok táborát erősíti, akik nem tettek le érdemi javaslatokat az ügyben. A Sargentini-jelentéssel kapcsolatban Keresztes László Lóránt azt mondta:

az LMP nem támogatta a jelentést, mert nem tartja megengedhetőnek, hogy egy kormány hibája miatt egy országot büntessenek.

Orbán Viktor: önök akkorák, mi pedig ekkorák

"Nemzeti ügyekben álljanak a nemzet mellé", és sose szavazzanak Magyarország ellen - erre kérte a miniszterelnök az ellenzéki pártok képviselőit a napirend előtti felszólalását kommentáló frakciómegszólalások utáni viszonválaszában.

Öt hónappal ezelőtt a parlamenti választáson a magyar nép úgy döntött, hogy "önök akkorák, mi pedig ekkorák", eldöntötte, kinek mennyi bizalmat ad,

és kifejezte azon szándékát, hogy a kormány folytassa a család-, gazdaság- és nemzetpolitikáját, illetve a migrációval szembeni fellépését - mondta a miniszterelnök.

A kormányfő azt tanácsolta az ellenzéki pártoknak, hogy ha nem akarnak bent ragadni a múltban, és mindig ugyanabban a mókuskerékben száguldozni, akkor kövessék az embereket; az sokat segít. Orbán Viktor szerint így a magyar emberek élete szempontjából valóban fontos kérdések is napirendre kerülhetnek a törvényhozásban.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×