eur:
411.2
usd:
394.71
bux:
79554.5
2024. november 22. péntek Cecília
Csiangraj, 2018. július 8.Thaiföldi rendőrök a Tham Luang barlangban rekedt tizenkét diák és edzőjük kimentésére létesített táborban, észak-thaiföldi Csiangraj tartományban fekvő Maeszaiban 2018. július 8-án. A mentőegységek július 2-án élve találták a június 23-án eltűnt csoportot az esővíz miatt járhatatlanná vált barlangban. (MTI/EPA/Pongmanat Tasziri)
Nyitókép: MTI/EPA/Pongmanat Tasziri

Adamkó Péter: ötven százalék esélyük van a barlangban rekedt gyerekeknek

Öt gyermeket már kihoztak, négyet tegnap, egyet pedig ma. Hét gyermek van még a barlangban. Közben Magyarország is segítséget ajánlott a mentéshez.

Patakos, egyirányú barlangrendszer száraz részén, „egy szigeten” rekedt a szerencsétlen futball csapat és a tanár-edzőjük. „Nagyon szerencsés, hogy megtalálták őket élve” – értékelte a helyzetet Adamkó Péter barlangász. A szakértő szerint a búvároknak nehéz dolguk volt, a patakok rendkívül erős áradásával szembe kellett úszniuk, ilyen körümények között kellett megtalálniuk a bajba jutottakat, csaknem négy kilométerre a bejárattól. Mint mondta, több járat – melyek közül egyesek csupán 40 centiméter magasak – víz alatt volt, így a búvár csak nagy nehezen tudott előre jutni.

Több megoldásban gondolkoztak a mentőcsapat tagjai. Először azon gondolkodtak, megvárják amíg alábbhagy az áradás, ez azonban akár októberig is eltarthatott volna. Másik lehetőségként fúrtak volna egy lyukat a terem fölött, ehhez azonban túl szoros volt az idő, ugyanis nincs légteres rész, ahol levegőt kapjanak. „A hírekkel ellentétben most már azt kell tudnunk, hogy nem volt se repedés, se semmi, egy teremben voltak, ahol

fogyni kezdett a levegő és az oxigénszint folyamatosan csökkent”

– fogalmazott Adamkó Péter.

Hírügynökségi jelentések szerint a mentést a legjobb egészségű gyerekekkel kezdték meg, tehát az a nyolc gyerek, aki még most ott van a barlangban, ők a gyengébbek vagy a gyengébben úszók” – magyarázta a barlangász. A szakember szerint ez egy szokatlan, „kétségbeesett” módszer. A szakértő hozzátette: a thaioknak nincs barlangi mentőegységük, külföldről kaptak segítséget, legfőképp a jól képzett angol búvároktól.

Adamkó Péter szerint nehéz döntéseket hozni, hiszen óriási a kockázat. „Versenyfutás az élettel” – fogalmazott. A gyerekek sokan vannak, így a mentés irányítása bonyolult. „Nagyon jól csinálták, hogy elöl volt egy búvár, a palack nem a megmentetten volt, hanem egy kis csövön vitte hátra egyikük az első búvárnál lévő plusz palackból teljes arcú álarcban a levegőt és mögötte is volt egy búvár, mindezt a szűk járatokban kellett megoldani” – mondta a barlangász.

A menetidő befelé és kifelé három-három óra egy gyakorlott embernek.

Egy kétségbeesett, legyengült gyereknek 50-50 százalék, hogy túléli-e vagy sem

– hangsúlyozta Adamkó Péter.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×