A tavaly nyáron elfogadott, idén szeptemberben hatályba lépő köznevelési törvénymódosítás egyes tantárgyak esetében megvonja az osztályozás alóli felmentés lehetőségét a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekektől. A Lex Taigetosztként elhíresült módosítás körül éles szakmai vita alakult ki.
„Egy gyermeknek nem az segítség, hogy mentesítsük az értékelés alól, hiszen felnőtt korában senki nem fogja tőle azt megkérdezni, amikor egy munkát szeretne elvállalni, hogy van-e neki erről papírja vagy nincsen, hanem, hogy rendelkezik-e az olvasás és írás és a számolás készségével” – mondta az InfoRádió Katedra című műsorában Mosányi Emőke, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat vezetője. Szerinte nem az a megoldás, hogy mentesítsék őket, hanem, hogy elsajátíttassák velük a szükséges készségeket.
Mosányi Emőke szerint az érdemjegy sokkal inkább felelősség a pedagógusnak, mint motiváció a diáknak. „Ha én nem tudom megtanítani, akkor neki rossz osztályzata van, ez az én felelősségem” – hangsúlyozta a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat vezetője. Úgy véli, ha a diákokat nem lehetne osztályozni, azzal a tanár felelősségét hárítanák a szülőkre.