Alkoholmérgezéstől szenvedő beteghez mentőt kell hívni. Az már életveszélyes állapot, nem a részegségről szól. Akivel nem lehet kontaktust teremteni, vagy csak nyögésekre képes, annak nem a szabad ég alatt a helye, hiszen belefulladhat a saját hányadékába vagy le is hűlhet – hangsúlyozta a toxikológus. Zacher Gábor szerint a mentősök is fel vannak arra készülve, hogy a szilveszter sokkal megterhelőbb mint más, átlagos nap. Ekkor az alkoholfogyasztás miatt kórházba került emberek száma jelentősen megemelkedik.
A túl sok alkohol fogyasztása kiskamasz esetén az alkoholmérgezéssel egyenlő lehet: ha nem tud kellően kommunikálni, mentőt kell hívni a fiatalhoz, ha még kommunikálni tud is, de sokat ivott, nem szabad felügyelet nélkül hagyni. Súlyosabb esetben a stabil oldalfekvés segíthet, ezzel elkerülhető a fulladás. Itatni – vízzel, tejjel vagy üdítővel – azonban nem érdemes, hiszen azt félrenyelheti, érdemi hatása pedig nincs – figyelmeztetett a toxikológus.
A Honvédkórház sürgősségi osztályának főorvosa továbbra is háborúként tekint a szilveszterre. Nem gondolja, hogy idén a magyar lakosság és az idelátogató külföldiek változnának, és két-három pohárral beérik az év utolsó napján. Zacher Gábor szerint eljutottunk oda, hogy a sürgősségi betegellátás nap mint nap a háborúról szól, hiszen a betegek egy jelentős része nem a sürgősségi osztályra való.
Az ünnepek között még inkább megnő az osztály terhelés, hiszen a szakrendelők csak elvétve működnek, az alapellátásból nagyon sokan elmennek szabadsága. A betegek a helyettes háziorvos helyett a sürgősségire mennek panaszaikkal.