A cserediákság azt jelenti, hogy magyar középiskolások hosszabb időn – legalább három, legfeljebb tizenegy hónapig – keresztül külföldön járnak iskolába és fogadócsaládnál laknak – mondta Bangáné Jarecsni Rita. Hozzátette, Magyarországra is érkeznek külföldi középiskolás diákok, akik magyar iskolába járnak és fogadócsaládoknál laknak – tette hozzá az AFS Magyarország Nemzetközi Cserediák Alapítvány ügyvezető igazgatója.
A szervezet online felmérésből kiderül, a magyar családok szívesen fogadják vagy akár fogadnának külföldi diákokat – tette hozzá Bangáné Jarecsni Rita.
„Azt is próbáltuk feltérképezni, mi motiválja a családokat, hiszen a fogadásért cserébe jövedelem nem jár, költségtérítés igen. Az derült ki, különbözőek a motivációk, elsősorban nyelvtanulási célzat, de sokan szívesen ismernének meg más kultúrát a cserediákon keresztül.”
A szervezet évente 120-130 külföldi diák fogadását intézi, ők általában egy teljes tanévet töltenek Magyarországon – mondta a szervezet ügyvezető igazgatója.
„Év végére ők már nagyon jól beszélnek magyarul, a legtöbben középfokú nyelvvizsgát is tesznek.”
Bangáné Jarecsni Rita hozzátette, augusztus végén 110-en érkeznek, de 12-13 gyereknek még nincs fogadócsaládja.
„Nem bővelkedünk fogadócsaládokból, de érkezéskor rendszerint mindig el tudjuk őket helyezni, nincs igazán hiány, mert a magyar családok szerencsére elég kalandvágyóak és nyitottak, hogy befogadjanak az otthonukba egy külföldi cserediákot.”