eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Börtönbe kerülhet a BKK oldalát meghekkelő fiú

Börtönbe kerülhet a BKK oldalát meghekkelő fiú

A Budapesti Közlekedési Központ online jegyértékesítési rendszerének feltörése miatt gyanúsítottként kihallgatott hekker nem etikusan tesztelte a BKK internetes oldalát, mivel nem volt felkérése erre a feladatra - vélekedett az InfoRádió által megkérdezett információbiztonsági szakértő. Az internetjogász szerint a 18 éves fiú akár súlyos büntetést is kaphat.

Amit a fiatal fiú tett, semmiképpen sem nevezhető etikus hekkercselekedetnek – szögezte le az információbiztonsági szakértő. Ahhoz az szükséges, hogy a megrendelő írásban, szerződéssel kérje fel a szakembert – tette hozzá Hubert Csaba. A fiú a levelében elismeri, hogy korábban is tárt fel már hibákat, az sem volt etikus eljárás, ahogy az sem, hogy nyilvánosságra hozta a problémát, a gyakorlat szerint ezt csak a megbízóval szokták közölni – tette hozzá.

„Rendeltetésszerű használat mellett ezek a hibák nem jelentkeznek. Alaposabb utánajárás, szándékosság, jogosultsági szerep túllépése szükséges a feltárásukhoz, így bár hiába szólt, nem járt el etikusan, hiszen nem volt engedélye arra, hogy ezt megvizsgálja.”

Az etikus hekkerség külföldi gyakorlata az, hogy amellett, hogy a cégek lehetőséget biztosítanak a szakembereknek a sérülékenységek feltárására, pénzjutalmat is felajánlanak – mondta el az információbiztonsági szakértő.

„Komolyabb cégektől rendszerfejlesztés esetén elvárható a tesztelés és az etikus hekkerek által végzett sérülékenység-vizsgálat, hogy a lehető legkevesebb hiba legyen a rendszerben.”

Akár súlyos büntetést is kaphat

Az internetjogász is kiemelte, különbséget kell tenni a hekker és az etikus hekker között. A hekker különböző szándékkal behatol egy számítástechnikai rendszerbe, az etikus hekker többnyire a rendszert üzemeltető felkérésére jár el.

„A fiú felkérés nélkül próbálta ki a BKK elektronikus bérletvásárlási rendszerét, nem kérte fel őt sem a közlekedési cég, sem a rendszert fejlesztő cég. Tapasztalt egy biztonsági rést, megváltoztatott egy adatot, amivel vásárolt is. Papírforma szerint bűncselekményt követett el, de nem az volt a célja, hogy kárt okozzon.”

A bíróság majd mérlegeli, a 18 éves fiú tette mennyire számít jogszabálysértésnek, ahogy azt is, hogy a hibát jelezte a BKK-nak – mondta el az internetjogász. Mayer Erika hozzátette, sok körülménytől függ, milyen súlyos bűncselekménynek számít.

„Alapesetben három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, ha jelentős kárt okozott volna, akár 2-8 évig is. Különböző minősítő körülményeket kell figyelembe venni.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×