eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Fontos hír érkezett a Balatonról

Fontos hír érkezett a Balatonról

Kiváló a Balaton vízminősége a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet vizsgálata szerint. Pálffy Károly, az intézet tudományos munkatársa közölte: az, hogy meleg nyárral számolhatunk, a tó egészének vízminőségét nem befolyásolja.

A kutatóintézet elsősorban a tó ökológiai állapotát vizsgálja és követi, ami részben összefügg a vízminőséggel, de nem fedi le teljes egészében – tudatta Pálffy Károly.

A kutató elmondta, hogy folyamatosan ellenőrzik a vízben lebegő algák mennyiségét. A túl sok alga a vízben ugyanis mind ökológiai szempontból, mind humán-egészségügyi szempontból káros következményekkel járhat.

Közölte: a Balatonban ilyen szempontból semmilyen probléma sincs,

gyakorlatilag az elmúlt 15-20 évben nem jelentkeztek problémák e tekintetben.

Ennek elsősorban az az oka, hogy azok a szervetlen tápanyagok, amelyek az algák növekedéséhez elengedhetetlenek – elsősorban a foszfor és a nitrogén – mennyisége drasztikusan lecsökkent a tóban az elmúlt húsz évben – indokolta a tudományos munkatárs.

Kijelentette: ebből a szempontból jónak mondható a víz minősége.

„Létezik egy rendelet, amely a természetes fürdővizek vízminőségének minősítésével foglalkozik. A Balaton vize bőven az ott szereplő határértékek alatt van gyakorlatilag az összes paraméter tekintetében” - mondta a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos munkatársa.

Fontos hír érkezett a Balatonról

Elmondta, hogy van egy olyan csoport, amit külön is vizsgálnak, a cianobaktériumokat. Ezek ugyanúgy viselkednek, mint az algák, viszont egyes csoportjaik toxinokat termelhetnek.

„Ilyen toxinok előfordulnak a Balatonban is, ám ezek mennyisége rendkívül kicsi, és a részaránya jóval alacsonyabb, mint a 80-as években”

- tudatta Pálffy Károly.

„Ráadásul az évtizedek során soha nem tudtak kimutatni olyan taxont, ami ténylegesen toxint termelt volna a vízben, úgyhogy ilyen kockázattal nem kell számolni a Balaton esetében” - jelentette ki a kutató.

„Az, hogy meleg nyárral számolhatunk idén, két dolgot eredményezhet: egyrészt melegszik a víz, másrészt a Balatonban a megnövekvő párolgás miatt csökken a vízszint. Ez okozhat lokális változásokat elsősorban a part menti régiókban, de összességében a tó egészét nézve a víz minőségét nem befolyásolja” - tudatta Pálffy Károly.

„Jó vízminőséggel számolhatunk egész nyáron”

– hangsúlyozta az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Vasárnap tartják az osztrák parlamenti választásokat, amelyen története során először a dobogó első helyén végezhet a sokak által szélsőjobboldalinak nevezett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A közvélemény-kutatásokban szorosan mögötte áll a jelenleg is a kormány fő erejét adó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), amely koalícióra lépni ugyan hajlandó lenne a tőle jobbra álló párttal, de csak akkor, ha nem annak első embere, Herbert Kickl lesz a kancellár. Könnyen lehet azonban, hogy az FPÖ-ellenes protestszavazatok az ÖVP-t repítik az első helyre: ebben az esetben legnagyobb valószínűséggel a két párt koalícióban kormányozhat majd, néppárti vezetéssel. Jelen pillanatban e két párt koalíciója tűnik a legvalószínűbbnek, ami az jelenti, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló FPÖ kormányra kerülése révén oroszbarátabb irányba tolódik el Ausztria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 29. 05:30
×
×
×
×