eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Paksról is vitáztak a parlamentben

Az Országgyűlés ülésén is szóba került, hogy az LMP népszavazást tartana a paksi bővítésről. A szocialisták támogatják az elképzelést, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára szerint arról lehet referendumot tartani, amit a jogszabályok engednek és elegendő a támogatottsága.

Múlt héten jelentette be az LMP, hogy népszavazást kezdeményez a paksi bővítésről. Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt képviselője erre az Országgyűlés ülésén, napirend előtti felszólalásában is kitért.

„Egyszerűen felháborító, hogy a magyar energiastratégiáról nem dönthetnek a magyar emberek, hogy helyettük és a fejük felett egy nemzetközi szerződés és Oroszország döntsön. Meggyőződésünk, hogy a magyar embereknek van joguk eldönteni, hogy atomenergiával vagy anélkül akarnak hosszú távon élni” - fejtette ki.

Tóth Bertalan, a szocialisták frakcióvezetője maga is támogatta az LMP kezdeményezését.

„A magyar emberek jövőjével kapcsolatos valós probléma az a 3 ezer milliárd forintos orosz hitel, amely 21 évre adósítja el az országot és szolgáltatja ki az orosz érdekeknek. Az MSZP fenntartja azt a korábbi években megfogalmazott álláspontját, hogy az atomenergia felhasználásáról széleskörű társadalmi vita után népszavazással kell dönteni” - emelte ki.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára azt mondta: népszavazást arról lehet tartani, amit a jogszabályok engednek, és aminek kellő társadalmi támogatottsága van.

„Ha a jogszabályok megengedik és van kellő társadalmi támogatottság, akkor lesz népszavazás a kérdésben, ha nem engedik a jogszabályok vagy éppen nincsen hozzá társadalmi támogatottság, akkor pedig nem” - közölte.

Az Alapjogokért Központ igazgatójának egy korábbi nyilatkozata alapján a Nemzeti Választási Bizottság várhatóan már első fokon elutasíthatja az LMP kezdeményezését, a paksi beruházást ugyanis már államközi egyezmények szabályozzák, amelyek nemzetközi szerződésnek minősülnek, az alaptörvény szerint pedig nem tartható referendum nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×