eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
Mit szól a világ az orosz kokettáláshoz? Szakértő az Arénában

Mit szól a világ az orosz kokettáláshoz? Szakértő az Arénában

A magyar kormány jó kapcsolatai az orosz vezetéssel eddig nem jelentettek komoly hátrányt más kétoldalú viszonyban – mondta Deák András György, az MTA Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.

A korábban nyugaton sokat kritizált magyar-orosz viszonyban felfedezhetők a magyar külpolitika legfontosabb ismérvei - mondta Deák András György, az MTA Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.

„Benne van az a fajta gazdaságközpontúság, az, hogy megpróbál diverzifikálni az Európai Uniótól és ettől a fajta európai függéstől – részben különben azért, mert amit Európából megkaptunk, azt valahogy úgy fogja fel a magyar politikai elit, hogy az már megvan, és az tovább már nem növelhető, de próbáljunk még máshol lehetőségeket találni –, és az a fajta vízió, ami azt mondja, hogy Európa hanyatlik, viszont más területeken van növekedés, ez mind benne van” - véli Deák András György.

Ez alapján jegyzik meg a világban a magyar külpolitikát, nem pedig a török vagy kínai kapcsolat alapján – mondta, hozzátéve, a Moszkvával folytatott kapcsolatok miatt Budapestet nem zárja ki a lehetséges együttműködők köréből egyetlen állam sem.

„Eddig legalábbis még nem. Retorikai szinten ez nagyon intenzív kapcsolat, de egyrészt nem lépett át stratégiai szintre, semmi olyat nem tett a magyar külpolitika, ami mondjuk komoly károkat okozott volna Európának vagy az Egyesült Államoknak, másfelől pedig

nem gondolom azt, hogy ha ez a fajta Oroszország irányába való kokettálás elmaradt volna, akkor sokkal jobb megítélésre számíthattunk volna Washingtonban vagy Berlinben”

- véli Deák András György.

Az MTA Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa szerint Budapest ennél nem menne tovább, igazi konfliktusokat vélhetően nem vállalna fel Oroszországért.

„Úgy gondolom, hogy eddig ebből gazdasági kára nem, politikai kára mérsékelten származott. Inkább az imázs a meghatározó”

- közölte Deák András György.

A Visegrádi négyek kapcsolatában – részben a lengyelek markáns véleménye miatt – az orosz kapcsolat szül valamifajta bizonytalanságot, azonban nem lehet olyan szektorális együttműködést hozni példaként, ami ezen viszony miatt nem valósult volna meg – mondta Deák András György az InfoRádió Aréna című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×