Minél idősebbek vagyunk, annál inkább romolhat a mozgáskoordinációs, az egyensúlyozó készségünk, lassabb lehet a hirtelen reakciónk arra, ha megcsúszik a lábunk – mondta a a Péterfy Sándor utcai Kórház Rendelő Intézet és Baleseti Központ osztályvezető főorvosa.
„Az idősebb hölgyeknél gyakran előforduló osteoporozis, azaz csontritkulás tovább emeli az eséskor bekövetkező csonttörés kockázatát.”
Kassai Tamás jelezte, ilyenkor a leggyakoribbak a végtag; a csukló-, a boka, a térdkalácstörések.
„Általában azt történik, hogy
megcsúszik a lábunk, elesünk és az törik el, amivel a földre érkezünk, amivel tompítani próbáljuk az ütést.
Ritkábban törnek a nagy csontok; sípcsont, combcsont, combnyak, azokhoz nagyobb energiájú ütés kell.”
A Péterfy Sándor utcai Kórház Rendelő Intézet és Baleseti Központ osztályvezető főorvosa elmondta, amikor hirtelen megcsúszunk, egy szempillantás alatt a földre érkezünk és megütjük magunkat. Az a szerencsésebb, ha nem kitámasztani próbálunk, hanem átgördülni, ha az oldalunkra esünk és nem azonnal megállítjuk magunkat, hanem elcsúszunk, elgurulunk az esésből – ajánlotta Kassai Tamás.
„Ezt a gyerekektől lehetne eltanulni, de néhány kilóval súlyosabban nem biztos, hogy megy. Ezért
jobb lenne inkább megelőzni:
ha tudjuk, hogy jeges az út, olyan, gumitalpú cipőt vegyünk, amivel kisebb az esélye az elcsúszásnak. Az sem baj, ha nem indulunk el azonnal, hanem várunk 2-3 órát, amíg felolvad a jég.”
Kassai Tamás kitért arra is, hogy az is fontos lenne, hogy mindenki a saját környezetében próbálja meg a jeget feltörni, hogy kevesebb legyen az elcsúszás esélye.