eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Egyelőre nem emelik ki a Dunában lévő bombát

Csak napok múlva, a hatósági engedélyek beszerzése után próbálják meg kiemelni a tűzszerészek azt a vélhetően amerikai világháborús bombát, ami a Rákóczi hídnál van a Duna medrében - mondta az InfoRádióban Csurgó Attila ezredes, a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredének parancsnoka.

A tűzszerész parancsnok elmondta, az ipari búvárok csatornatisztítás közben találtak egy, vélhetően amerikai légibombát, amiről felvételt készítettek.

„Ez a Duna 1642 és 43-as folyamkilométere közötti területen fekszik, a Rákóczi hídtól déli irányban nagyjából 100-130 és a Csepeli partoldaltól befelé szintén 100-120 méteren, 7,5-8 méteres mélységben van feltételezhetően az eszköz. Tegnap a helyszínen lévő hajó 8 m/s vízsebességet mért, illetve egy nyugat-keleti irányú, olyan erős oldalszél volt, hogy azt az úszóplatformot, ahonnan a búvárok a merülést végrehajtották volna, nem lehetett biztonságosan rögzíteni, ezért nem engedélyeztem a merülés végrehajtását” - fogalmazott Csurgó Attila ezredes.

A tűzszerész parancsnok elmondta, a bomba be van ágyazódva a mederben, amíg nem mozgatják, biztonságos.

„A hatóságokkal kell egyeztetnünk, az eszköz eltávolításához szükségünk van egy, a pillérhez rögzített pontra, ami fix pontot ad a búvárnak a keresés közben, ahhoz mindig vissza tudjon térni. Az engedélyek megszerzéséhez biztos, hogy néhány napra, akár egy hétre is szükség van. A hatóságoknak meg kell határozniuk, hogy mely pillérhez mekkora súllyal mit köthetünk” - mondta Csurgó Attila ezredes.

A Rákóczi hidat tegnap sem zárták le, csak akkor fogják, miután megtalálták, beazonosították és megmozgatják az eszközt – mondta el a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredének parancsnoka.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×