Az emberi erőforrások minisztere a budapesti rendezvényen hangsúlyozta: a népességcsökkenést belső erőforrásokra támaszkodva, a családok megerősítésével kell megállítani, és munkaalapú társadalmat kell létrehozni, amiben egyensúlyban van az egyén, a közösség és az állam felelőssége.
Hozzátette: 2010 előtt a gyerekvállalás komoly szegénységi kockázat volt, de ma már nem, mert Magyarország jelenleg a GDP négy százalékát költi évente családtámogatásra.
Beszélt az utóbbi években hozott családpolitikai intézkedésekről, a GYED extráról, a munkahelyvédelmi akciótervről, a kötelező óvoda bevezetéséről, az ingyenes óvodai étkezés kiterjesztéséről, a családi otthonteremtési kedvezményről, ezek eredményességéről. A politikus úgy fogalmazott: a család nem probléma, hanem lehetőség.
„A család egy lehetőség, a család egy örömforrás. Bízom benne, hogy az a számtalan akció, amiket a minisztériumunk rendezésében találkoztak az elmúlt időben, az az új típusú kapcsolat, amivel megpróbálunk a civil kezdeményezésekkel együttműködni mutatja azt, hogy az a szemléletváltás, amit a házasságkötések számának növekedésében látnak, az nem egyszerűen csak valamifajta financiális kalkuláció, hanem talán jelzi a magyar társadalom, a nemzeti közösség családbarátságának megerősítését is” - fogalmazott az emberi erőforrások minisztere.
Elzbieta Rafalska, a lengyel család-, munkaügyi és társadalompolitikáért felelős miniszter beszélt a Lengyelországban 2015-ben bevezetett 500+ programról, amelynek lényege, hogy a családok a második gyerek megszületésétől gyerekenként havonta 500 zloty-t, azaz csaknem 35 ezer forintot kapnak a gyerek 18. születésnapjáig. Jelenleg több mint 3 és fél millió gyerek után jár ez a juttatás.
„A program célja a promóció, a születésszám növelése és a szegénység felszámolása, főleg a fiatalabb korosztályban” - közölte Elzbieta Rafalska.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke a civilek szerepének fontosságát emelte ki. Azt, hogy segíteni tudnak a családtámogatási program kialakításában, a család értékeinek megőrzésében.
„A mi feladatunk egy mértéktartó józanság. Nem ígérünk sem a tagságunknak, sem azoknak, akiknek segítünk, elérhetetlen álmokat, hanem, a realitást tudjuk megmutatni. Mi, nagycsaládosok azt tudjuk megmutatni, hogy nagycsaládban élni jó” - mondta az egyesület elnöke.
Kardosné Gyurkó Katalin hozzátette: a civil szervezetekben van meg az erő, hogy támogassák a családoknál az életkezdés időszakát.