Nem pusztán névcsere a szakképzés megváltoztatása, hanem komoly tartalmi változás is, amelyhez az intézmények nem tudtak még alkalmazkodni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Galló Istvánné. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke több súlyos, az átalakításhoz kapcsolódó problémát vetett fel, köztük azt, hogy ezek az intézmények csak augusztus végén ismerhették a kerettanterveket.
Nyitott kérdés a komplex természettudományos tantárgy oktatása is.
„Ehhez a tantárgyhoz nincs tankönyv, a pedagógusok maguk állítják össze, hogy ezt a tárgyat hogyan akarják tanítani. Így egy ilyen fontos dolognak nem lehet nekifogni” - fejtette ki.
A szakszervezeti vezető úgy vélte: a közismereti tárgyak csökkenése miatt lesznek olyanok, akiket elbocsátanak, a szakmai tárgyakat tanítókból pedig várhatóan hiány lesz.
Galló Istvánné szerint a szakközépiskolákba, vagyis a korábbi szakiskolákba eleve az általánosa iskolában gyengébben teljesítő diákjai kerültek, illetve kerülnek, így nekik érettségit szerezni nagyon nehéz lesz.
„Három évig a közismereti tantárgyak száma rendkívül kevés. Szinte kizárt, hogy ezek a tanulók két év alatt a gimnáziumi tananyagot pótolni fogják, hogy érettségt szerezzenek. A szakképzést értők szerint az átalakítás nem éri el azt a célt, amit a kormány kitűzött” - emelte ki.
Galló Istvánné emlékeztetett arra is, hogy a Pedagógusok Szakszervezete korábban azt javasolta a kormánynak, egy évvel halasszák el a szakképzés átalakításának bevezetését.
Beszélt arról is, hogy nagyon fontos a pedagógusok továbbképzése, a módszertant és sok más területet meg kell újítani. Az oktatásban tervezett digitális fejlesztést jó ötletnek tartja, de felhívta a figyelmet arra, hogy a megfelelő technikai háttér biztosításához sok pénz kell.