eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre

Ipsos: Sötéten látják a migrációs kérdést a magyarok

A világ nagy részét kellemetlenül érinti a bevándorlás - ez derül ki az Ipsos nemzetközi tanulmányából, amelyet a migrációról és a menekültválságról 22 ország 65 év alatti felnőtt lakosának megkérdezésével készített. A kutatás szerint a legtöbben a közszolgáltatásokra nehezedő nyomás miatt aggódnak. Tízből hat válaszadó úgy véli, a terroristák menekültnek álcázzák magukat és tízből négyen szeretnék teljesen lezárni a határaikat. Bizonyos államokban, Magyarországon is, különösen negatív álláspontok rajzolódnak ki - derül ki a felmérést ismertető közleményből.

A nemzetközi kutatás eredménye szerint a legtöbb államban úgy vélik a válaszadók, hogy az elmúlt 5 év során emelkedett a bevándorlók száma. A magyarok 85 százaléka érzi ezt. Kevesen gondolják, hogy pozitív hatása is van a migrációnak, a magyarok mindössze 6 százaléka válaszolta ezt - derül ki a közleményből.

A felmérés szerint a legtöbben a közszolgáltatásokra, a gazdaságra és a munkaerőpiacra nehezedő nyomás miatt aggódnak. Nemzetközi átlagban 44 százalék szerint nehezebb állást találni a bevándorlók miatt és 40 százaléknyian vélik, hogy a magasabb végzettségű bevándorlók mérsékelni tudnák a munkaerőhiány kihívásait. A bevándorlás a magyarok 57 százaléka szerint ró terhet a közszolgáltatásokra. Honfitársaink 41 százaléka válaszolta, hogy a migránsok jelenléte negatív hatással van a munkaerőpiacra és 33 százaléknyian vélik úgy, hogy a képzett bevándorlóknak esélyt kell adni az elhelyezkedésre.

A kulturális hatások vonatkozásában tízből hárman állítják, hogy a migránsok érdekesebb lakóhellyé tették hazájukat. Magyarország ebben a kérdésben a 22 állam listáján utolsó előtti helyen áll, 13 százalékos említési aránnyal - olvasható a nemzetközi felmérésről szóló közleményben.

Tízből négyen lezárnák a határokat, s tízből hatan hiszik, hogy a terroristák menekülteknek álcázzák magukat.

A magyarok az átlagosnál jobban félnek: 55%-nyian zárnák le határainkat, míg 72% aggódik az álcázott terrorizmus miatt. A bevándorlás mögött gazdasági okot vagy a szociális, egészségügyi, oktatási intézményrendszer igénybevételének motivációját feltételezik sokan világszerte, ahogy nálunk is 62%-nyian.

Az európai országok lakóinak négytizede bízik az integrációban. A magyarok körében 44%-nyian derűlátók e tekintetben.

Bobby Duffy, az Ipsos MORI Társadalomkutatási Intézetének ügyvezetője:

„A migráció globális ügy. Kevesen nyugodtak a tömeges bevándorlás hatásai miatt. A 22 vizsgált állam egyikében sincsenek többségben, akik szerint pozitív lenne a következmény hazájukra nézve, de azért megoszlanak a vélemények. Erőteljes ellenállás rajzolódik ki Törökországban, Olaszországban, Magyarországon és Oroszországban. Korántsem mondható egyértelműen elutasítónak a nemzetközi megítélés, de kisebbségben vannak, akik szerint a migrációval gazdagabb lett országuk. Bár a menekültválság sok európai és környező államot érintett az elmúlt években, nincs ezzel kapcsolatban túlnyomó negatívizmus. Bizonyos helyeken fokozódott az aggodalom, de 22 ország átlagában stabilnak mutatkozott a migráció megítélése az elmúlt 5 esztendő során.”

*Argentína, Ausztrália, Belgium, Brazília, Dél-Afrika, Dél-Korea, Franciaország, India, Japán, Kanada, Lengyelország, Nagy-Britannia, Németország, Magyarország, Mexikó, Olaszország, Oroszország, Spanyolország, Svédország, Szaúd-Arábia, Törökország és az USA

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 12:10
×
×
×
×