A földhasználók törvényben foglalt jogszabályi kötelezettsége, hogy minden év június 30-ig eleget tegyenek a parlagfű-mentesítési kötelezettségüknek. A földterületükön meg kell akadályozni a parlagfű virágbimbós fejlődési állapotba kerülését, és ezt az állapotot az egész vegetáció alatt fenn kell tartani – mondta Gábriel Géza, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal igazgatóhelyettese.
Hozzátette: a felderítések megkezdődtek kül- és belterületen egyaránt. Egyelőre néhány tíz hektár területet derítettek fel, a bírság kiszabása egy hosszabb folyamat eredménye.
„Kétféle felderítés folyik. Külterületek esetében a felderítéseket a kormányhivatalok illetékes hatóságai, földhivatali végzik. Belterületek esetében pedig az önkormányzatok jogosultak a felderítésre. Mindkét esetben a megyei növényvédelmi hatóság jogkörébe tartozik a növényvédelmi bírság kiszabása” - fogalmazott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal igazgatóhelyettese.
Gábriel Géza elmondta: alapesetben földi felderítést végeznek, feltérképezik a területet, GPS-koordinátákat vesznek fel és fényképfelvételeket készítenek. A másik módszer a légi felderítés.
„A légi felderítéssel az elmúlt években nagyon pozitívak a tapasztalataink. Nagyon rövid idő alatt, nagyon hatékonyan lehet alkalmazni. A jól beharangozott és kommunikált légi felderítések nagy visszatartó erővel is bírnak, meghozzák az eredményt és évről évre javul a jogkövető magatartás a földhasználók részéről” - hangsúlyozta Gábriel Géza.
Az igazgatóhelyettes kiemelte: tavaly kevesebb bírságot kellett kiszabni, mint egy évvel korábban.
„Tavaly közel 3400 hektár parlagfüves területet derítettek fel külterületen a kollégák, és 70-80 millió forint körüli növényvédelmi bírságot szabtunk ki. De nem a bírság kiszabása a cél, hanem a prevenció, az előzetes tájékoztatás. Mindenkinek az a legjobb, ha a földhasználók önként tesznek eleget a törvényben foglalt parlagfű-mentesítési kötelezettségüknek – mondta Gábriel Géza, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal igazgatóhelyettese.