eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Átírja a szövetkezeti hitelintézetekről szóló törvényt a kormány

A jogszabály alapján tovább erősödik a takarékszövetkezeti integráció központi szerve, az SzHISz eddigi szerepe.

Teljes egészében a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli a takarékszövetkezeti rendszert a kormány, – írta válaszul Demján Sándor múlt heti tárgybani levelére a kormányfő. Orbán Viktor kiemelte: a kormány sikeresnek ítéli, egyben lezártnak tekinti a takarékszövetkezeti rendszer átalakítását, "kétes ügyletektől való megszabadítását" és feltőkésítését. A kormányfő azt is tudatta: a kormány ellenzi, hogy a takarékszövetkezetek további FHB-részvényeket vásároljanak.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ezzel egyidejűleg módosító indítványt nyújtott be az országgyűlésnek, amely alaposan átírja a jelenlegi takarékszövetkezeti együttműködési rendszert. Az egyik leglényegesebb változás, hogy a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete lesz a legjelentősebb szereplő a központi bank, azaz a Takarékbank helyett. A jövőben például az SzHISz-nek a Felügyelet előzetes hozzájárulását kell kérni ahhoz, hogy döntsön szövetkezeti hitelintézet felvételéről, illetve kizárásáról. Szintén fontos változás, hogy az SZHISZ utasítást adhat a takarékoknak és a központi banknak is, amelyek kötelesek ennek eleget tenni, egyúttal az SZHISZ köteles az utasításról a felügyeletet is értesíteni. Az új tervezet szerint maga a központi bank is kizárható az integrációból. Ezt a feladatot jelenleg a Takarékbank tölti be.

Az átírt rendszerben a Magyar Nemzeti Bank, mint felügyelet is nagyobb szerepet kap, így például kötelezheti a központi bankot, hogy átfogó ellenőrzést folytasson le, illetve a jegybank felszólíthat, vagy bírságot szabhat ki. Az egyetemleges felelősségen is változtatna a kormány: az Integrációs Szervezet, a Központi Bank és a szövetkezeti hitelintézet egyetemlegesen felelnek egymás valamennyi kötelezettségéért, függetlenül azok keletkezésének időpontjától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×