eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

A vizitdíjból csak a telefonszámlát lehet kifizetni

A vizitdíj bevezetését úgy készítette elő a szaktárca, hogy már korábban nagy mértékben csökkentette a háziorvosi praxisok finanszírozását. Kertai Aurél háziorvos, a Budapesti Orvosi Kamara Háziorvosi Szekciójának vezetője az InfoRádió elmondta: az egészségügyi kormányzat elvonta az eszközfinanszírozásra fordítható támogatást, és 2002 óta folyamatosan romlott a háziorvosi praxisok reálértéke, így a vizitdíj bevezetése maximum a telefonszámla kifizetését tette lehetővé.

A vizitdíj bevezetése előtt megszűnt az eszköztámogatás, emellett azok a praxisok, amelyeket az orvosok saját ingatlanjukban vittek, egy további bevételi forrástól - havonta 20-75 ezer forinttól - is elestek - mondta az InfoRádiónak a Budapesti Orvosi Kamara Háziorvosi Szekciójának vezetője.

Kertai Aurél szerint ez utóbbi támogatás megvonása különösen rosszul érintette a háziorvosokat, mivel azok arra számítva vállalták át a kötelező feladatot az önkormányzatoktól, hogy ebből az összegből a minimálfelszereléseket - a székeket, asztalokat, a vizsgálóágyat, a műszereket, a számítógépeket - beszerezhetik.

Mivel a praxisok 2002 óta - még az inflációt követő mértékben sem - kaptak plusz pénzt, csökkent azok reálértéke is - közölte a háziorvos.

Országos átlagban havonta 150-180 ezer forint folyik be a vizitdíjból a háziorvosokhoz, a nagyobb praxisokban ugyanakkor adminisztrátort kell alkalmazni ennek kezelésére, ráadásul a bevételt adók is terhelik - magyarázta Kertai Aurél.

A Budapesti Orvosi Kamara Háziorvosi Szekciójának vezetője szerint, főleg a kisebb praxisokban, minimális - 10-20 ezer forint - a vizitdíjból befolyó, pluszban felhasználható pénz összege, amiből a telefonszámlát lehet kifizetni - mondta a háziorvos.Elvontak, fizettetnek

Aláírásgyűjtésbe kezdtek háziorvosok a vizitdíj eltörléséért. Az akció egyik kezdeményezője, Plavecz János az InfoRádiónak elmondta: ha megszűnik a vizitdíj, az abból befolyó összeg azért fog hiányozni a praxisoknak, mert korábban az egészségügyi kormányzat pénzt vont ki a rendszerből.

A háziorvos közölte: azért tiltakoznak a vizitdíjszedés ellen, mert az felesleges konfliktusokat generál az orvos és a betegek között.

Egyes betegek azt hiszik, azért hívják vissza őket kontrollra, hogy "ismételten elszedjük a háromszáz forintját", másnak pedig kezelésre kellene járnia, de nem tud, mert képtelen megfizetni a vizitdíjat - magyarázta Plavecz János, aki azt tapasztalta, hogy a vizitdíjfizetés alól mentesülő betegek is ki vannak téve a konfliktusoknak.

Plavecz doktor praxisának pénztárába a vizitdíjból havonta 200 ezer forint folyik be, míg kártyapénzként bruttó 750 ezer forintot kap. A háziorvos szerint ez az összeg egy nyugat-európai segédmunkás havi bérének felel meg.

Ne a betegek fizessék

A vizitdíjellenes aláírásgyűjtés kezdeményezője úgy véli: nem a betegekkel kellene pótoltatni a praxisoktól elvont támogatást, hanem az egészségügyi kormányzatnak kellene visszaadnia azokat.

A múlt héten több háziorvos szintén aláírásgyűjtésbe kezdett, ám ők a vizitdíj megtartása mellett érvelnek.

A kezdeményezés egyik szervezője, Komáromi Zoltán az InfoRádiónak azt monda: ha a népszavazás eltörli a vizitdíjat, akkor a háziorvosok a bevételük jelentős részét elvesztik. A háziorvos szerint emiatt sok praxis működése ellehetetlenülne.

Hanganyag: Torda Júlia és Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Néhány évtizeden belül a társadalom egyharmada 65 éven felüli lesz, így a családok mellett a szociális és egészségügyi ellátórendszernek is fel kell készülnie arra, hogy nagyobb feladatot jelent majd a demens betegek gondozása – mondta az InfoRádióban Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×