eur:
411.17
usd:
394.26
bux:
79234.86
2024. november 22. péntek Cecília
Az országos nemzetiségi listás szavazólapok mintája, amelyet jóváhagyott ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a Nemzeti Választási Iroda budapesti Alkotmány utcai székházában 2018. március 14-én. Az NVB ülésén jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáját is.
Nyitókép: Soós Lajos

Már majdnem hatvanezren vannak a nemzetiségi névjegyzékben

Péntek délután négy óráig lehet jelentkezni a nemzetiségi névjegyzékbe. Ezt azoknak kell megtenniük, akik az április 8-i országgyűlési képviselőválasztáson a pártlista helyett a nemzetiségük listájára kívánnak szavazni. Már majdnem hatvanezren vannak. 

Sokan jelentkeztek a nemzetiségi névjegyzékbe - mondta az InfoRádióban Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke.

"Ötvennyolcezren regisztráltak a nemzetiségek közül arra, hogy ők az országgyűlési képviselőválasztáson egy adott nemzetiségre kívánnak szavazni. Közülük kiemelkedik a németek száma, akik

már harmincezernél is többen regisztráltak,

ezért jó eséllyel indulnak, hogy önálló képviselőjük legyen a Parlamentben."

A nemzetiségi szavazók a pártlista helyett a nemzetiségük listájára voksolhatnak április 8-án - tette hozzá Pálffy Ilona.

"Ők egyéni választókerületi szavazólapot és nemzetiségi listás szavazólapot kapnak, pártlistára tehát nem szavazhatnak."

A jelenlegi számok alapján szószólója várhatóan 13 nemzetiségnek lesz

az új Országgyűlésben, ehhez ugyanis az is elég, ha egy érvényes szavazat érkezik a listájukra. Egy szavazati joggal nem rendelkező nemzetiségi képviselő megválasztásához viszont már a pártok listás mandátumszerzéséhez szükséges szavazatszám negyede kell.

Országos nemzetiségi listát azok a pártok állíthattak, amelyeknek legalább 9 megyében és a fővárosban minimum 27 saját jelöltje van, a nemzetiségi önkormányzatoknak pedig akkor lehet országos listájuk, ha megszerezték a nemzetiségi szavazók legalább egy százalékának ajánlását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×