Infostart.hu
eur:
353.98
usd:
311.25
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
A Fehér Ház által közreadott képen Donald Trump amerikai elnök (b) és Marco Rubio amerikai külügyminiszter a washingtoni Fehér Ház titkosszolgálati komplexumában, a Situation Roomban 2025. június 21-én. Az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban, az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak.
Nyitókép: MTI/AP/Fehér Ház

Trump: háromoldalú találkozóm lehet Putyinnal és Zelenszkijjel

Fordulat az orosz–ukrán háborúban: Donald Trump bejelentette, hogy jövő héten találkozik Putyin orosz elnökkel, majd egy háromoldalú egyeztetésbe bevonhatják Zelenszkij ukrán elnököt is. Viszont tett egy olyan, tőle váratlan és eddig példátlan megjegyzést is, miszerint "Oroszország különleges fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra".

Felpörgött a diplomácia, vagy csak újabb szóvirágok? Donald Trump egy korábban nehezen elképzelhető eseményt vázolt fel az ukrajnai háborúban egy kemény megjegyzésekkel tarkított szerdai nap után: az ő közvetítésével és vele együtt egy asztalhoz ülhet le Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Trump ezt azután jelentette be, hogy különmegbízottja, Steven Witkoff 3 órás megbeszélést folytatott Moszkvában Putyinnal. Bár a találkozót „rendkívül eredményesnek” nevezte, tett egy ezzel nem igazán harmonizáló megjegyzést is: „Oroszország különleges fenyegetést jelent az Egyesült Államokra és külpolitikájára”.

Ezek után következett egy beszélgetés Zelenszkijjel, majd a médiateret elárasztó újabb nyilatkozat: Trump a jövő héten találkozhat Putyinnal, majd az ő társaságában Zelenszkijjel is.

Működik a washingtoni prés?

Hogy mi hangzott el Witkoff sokadik találkozóján Putyinnal, egyelőre nem nyilvános. Viszont Zelenszkij úgy kommentálta a Trumppal folytatott beszélgetését, hogy Moszkva "hajlani látszik" a tűzszünetre, és úgy tűnik, működik az amerikai nyomás.

Előzőleg maga Putyin ismerte el, hogy nehézségekkel néz szembe a keményen szankcionált orosz gazdaság. Elemzők szerint ez nem összeomlást, de a növekedés jelentős visszaesését és a fejlődésben való többéves lemaradást jelenti.

Trump közben újabb szankciókat jelentett be Oroszország ellen, többek között India felé irányuló 25 százalékos pótvám formájában, mivel az továbbra is jelentős mennyiségű orosz olajat vásárol. A döntés értelmében péntektől életbe léphetnek az úgynevezett másodlagos szankciók, amelyek azokat az országokat sújtják, amelyek Moszkvával kereskednek.

Mindeközben Trump egyes nyugati szövetségeseit is tájékoztatta Witkoff "sikeres moszkvai újáról". Egy magas rangú amerikai tisztviselő úgy fogalmazott: „az oroszok nyitottak a további egyeztetésre”.

Rendkívüli fenyegetés - rendkívüli megjegyzés

A Donbászban az utóbbi hetekben lendületbe jött oroszok azonban egy potenciális „légi tűzszünettel” akarták leszerelni Trumpot, de ő egyelőre ragaszkodik a totális fegyvernyugváshoz.

Trump most először nevezte Oroszországot „rendkívüli fenyegetésnek” az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve. A lépés jól mutatja, hogy az amerikai elnök egyre kevésbé türelmes Putyinnal szemben, és egyre határozottabban Kijev mellé áll.

India: az a baj...

Mindeközben India, amelynek vezetése Trump egyfajta ideológiai harcostársa, csalódott a szankciók miatt. Indiai kommentátorok megjegyezték: videón nézhető vissza, hogy Eric Garcetti, volt amerikai nagykövet kimondja: akarták, hogy valaki legálisan, az ársapkát betartva vegyen orosz olajat, hogy ne omoljon össze a piac.

Most viszont Trump azt mondta: India továbbadja a nyersanyagot, „és nem érdekli, hogy hány embert öl meg az orosz hadigépezet”. Új-Delhi képmutatással vádolta meg az Egyesült Államokat, amely elmondása szerint: továbbra is kereskedik Oroszországgal. „Mint más nagy gazdaságok, India is megvédi nemzeti érdekeit”- közölték Új-Delhiben.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×