Infostart.hu
eur:
354.47
usd:
311.68
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Donald Trump amerikai elnök megbeszélést folytat a skóciai Turnberry golfklubjában 2025. július 27-én.
Nyitókép: MTI/AP/Jacquelyn Martin

Donald Trump ismét fenyegeti az EU-t: a 15 százalék helyett akár 35 százalékos vám is jöhet

Az amerikai elnök a vámháborújával német adatok szerint mintegy hetven országot tart sakkban, köztük az EU-tagállamait. A "tartós békére" semmi nem utal.

Ami az Európai Uniót illeti, Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke július végén Skóciában állapodott meg abban, hogy az elnök által az uniós import nagy részére kilátásba helyezett 30 százalékos vámot 15 százalékra csökkentik. Trump feltétele az volt, hogy az EU az eddiginél jobban megnyitja piacait az amerikai termékek előtt.

Noha az Európai Bizottság elnöke a tagállamok, köztük Németország részéről rendkívül sok bírálatot kapott, Ursula von der Leyen azzal "védekezett", hogy ennél a kompromisszumnál jobbat nem tudott elérni.

Az már Brüsszelben, illetve Berlinben szinte meglepetést sem okozott, hogy a létrejött megállapodásnak augusztus első napján kellett volna életbe lépnie, Washingtonban azonban úgy döntöttek, hogy a start egy hetet csúszik. Eszerint a 15 százalékos vámok augusztus 7-től hatályosak. Mindezt azzal indokolták, hogy az illetékes amerikai hatóságoknak jobban fel kell készülniük az "új rendszerre".

Egy nappal az új időpont előtt mindenesetre Trump újabb fenyegetéssel állt elő. Több német hírportál idézte az amerikai elnököt, aki a CNBC televíziónak nyilatkozva azt hangsúlyozta, hogy a jövőben akár 35 százalékos vámról is szó lehet, ha az EU nem fektet be 600 milliárd dollárt (mintegy 520 milliárd eurót) az Egyesült Államokban. Trump azt állította, hogy ez része volta skóciai megállapodásnak.

Mindez azt jelentené, hogy a kilátásba helyezett 15 százalék több mint duplája fenyeget a legtöbb uniós termékre vonatkozóan.

Az amerikai elnök mindenekelőtt abból indul ki, hogy egyensúlyhiány áll fenn az országok túlnyomó többségével folytatott kereskedelemben, és ezt kompenzálni kell. A partnereket, köztük az uniós tagállamokat azzal vádolja. hogy túlzottan magas vámokat vetnek ki az amerikai termékekre, és nem nyitják meg kellő mértékben piacaikat az amerikai import előtt.

„A vámok újra naggyá és gazdaggá teszik Amerikát" – hangzik az elnök ezzel kapcsolatban sokat ismételt érvelése.

A német portálok szerint az elnök legújabb fenyegetésére az EU részéről nem reagáltak. A várakozások szerint a 15 százalékos importvám ennek ellenére csütörtökön életbe lép.

Emlékeztettek ugyanakkor arra, hogy az amerikai vámháború csaknem hetven "áldozata" között olyan államok is vannak, amelyekkel az Egyesült Államoknak nincs semmifajta kereskedelmi megállapodása. Többek között ilyen Svájc is. Az alpesi ország esetében az elnök 39 százalékos vámot helyezett kilátásba Erre vonatkozóan hivatalos indoklás egyelőre nem hangzott el, mindenesetre Svájcban reménykednek a tárgyalásos megoldásban.

Erre utal, hogy értesülések szerint

a pénzügyminiszter vezetésével magas rangú delegáció indult Washingtonba.

Trump mostani nyilatkozata ugyanakkor megerősítheti azokat az értékeléseket, amelyek szerint Washington és Brüsszel megállapodása eleve kudarcra van ítélve, és összeomlással fenyeget. Az egyetlen "opció" az újratárgyalás lenne, amit több tagország is szorgalmaz.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×