eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Juraj Blanár szlovák külügy- és Európa-ügyi miniszter a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel a tárgyalásuk után Budapesten, a minisztériumban tartott sajtótájékoztatón 2023. december 20-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A szlovák külügyminiszter felszólította a világ nagyhatalmait

Juraj Blanár szlovák külügyminiszter kedd este az ENSZ Biztonsági Tanácsának New York-i ülésén az ukrajnai konfliktus békés megoldására szólította fel a világhatalmakat. Rámutatott, hogy még két és fél évvel az ukrajnai háború kitörése után sem jelent meg a nagyhatalmak elkötelezettsége a békefolyamat mellett.

„Mindenekelőtt az emberekre kell gondolnunk” – fogalmazott a szlovák diplomácia vezetője New Yorkban. Juraj Blanár felszólalását Szlovénia tette lehetővé, mint a Biztonsági Tanács elnökségét biztosító tagállam, amely felkérte Ukrajna szomszédait, hogy foglaljanak állást a folyamatban lévő konfliktussal kapcsolatban.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Szlovákia támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását a nemzetközileg elismert határain belül. Kiemelte, hogy a határokat tiszteletben kell tartani, és nem kell erőszakkal megváltoztatni. Emlékeztetett arra, hogy Szlovákia nem ismerte el Koszovó egyoldalú függetlenségének kikiáltását, és nem ismeri el a Krím és négy másik kelet-ukrajnai régió oroszok általi annektálását sem.

Rámutatott, még két és fél évvel az ukrajnai háború kitörése után sem jelent meg a nagyhatalmak elkötelezettsége a békefolyamat mellett. Szerinte az ENSZ Biztonsági Tanácsában egyre mélyül a megosztottság, és megkérdőjeleződik a béke védelmező szerepe. „Szlovákia felszólít minden érintett felet, hogy tegye félre a nézeteltéréseket, és inkább Ukrajna szenvedésének és pusztításának megállítására összpontosítson” – jelentette ki Juraj Blanár, aki szerint a párbeszédnek nincs alternatívája, hiszen világossá vált, hogy az ukrajnai háborút nem lehet katonailag megoldani. Úgy fogalmazott, hogy Ukrajnában a békét nem lehet más módon elérni, mint az ENSZ Alapokmányának tiszteletben tartásával. „Ez a konfliktus nem oldható meg, ha a nagyhatalmak közötti rivalizálást nem váltja fel az együttműködés és a diplomácia” – hangsúlyozta Juraj Blanár.

A diplomáciai vezető elmondta, ő az Európai Unióban látja Ukrajna jövőjét. Tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjait Szlovákia és Ukrajna tervezett közös kormányüléséről, valamint arról, hogy Szlovákia készen áll segíteni keleti szomszédján árammal, gázzal és gázolajjal a közelgő tél folyamán.

Juraj Blanár elmondta, hogy a világ különböző pontjairól érkezett miniszterekkel is beszélt már az ukrajnai konfliktusról, és akkor is hangsúlyozta, hogy a diplomácia jelenthet megoldást a háborúra. „Itt, New Yorkban is azt érzem, hogy egyre több ország képviselője gondolja úgy, hogy ez az egyetlen út” – jegyezte meg a szlovák külügyminiszter, aki a nyugat-balkáni országok európai uniós integrációjáról is tárgyalásokat folytatott a Nyugat-Balkán barátai informális csoportosulás minisztereivel. Elmondta, „Szlovákia támogatni fogja a nyugat-balkáni országokkal való intenzívebb együttműködést annak érdekében, hogy felgyorsuljon az európai integrációjuk, amelyre két évtizede törekednek”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×