Farkast kiáltottak a brit rendőrök, de nem jött – szerdára olyan figyelmeztetést adtak ki, hogy harminc további migránsellenes tüntetést szervez az angol szélsőjobb. Estére azonban a Union Jack és Szent György-keresztes zászlót lengetők helyett úgynevezett antirasszista tüntetők – némelyikük palesztin zászlóval a kezében – özönlötték el az utcákat. Sokan előre kinyomtatott posztert és a szakszervezetek jelképeit vitték, ami miatt felmerült, hogy nemcsak aggódó polgárok mentek ki az utcára, hanem ezek is szervezett megmozdulások voltak.
Az ellenfelvonulók nagy számban jelentek meg Liverpoolban, Brightonban, Newcastle-ben és Londonban – ott, ahová korábban a radikális jobboldal hívta a híveit. A helyszínek közt voltak a menekülteket segítő civilszervezetek és a bevándorlási ügyekkel foglalkozó ügyvédek irodái, ahol az elmúlt hetek rendbontásai után fizikai erőszakra számítottak.
A két tábor korábbi szembenállása helyett a „jöhetnek a menekültek, nem a rasszizmusra és a fasizmusra” táblákat tartó felvonulók nem sok ellenállásba ütköztek, és néhány óra múlva hazamentek.
Sir Mark Rowley londoni rendőrfőkapitány szerint „a rendőri erődemonstrációval és a közösségek egységével” legyőzték az erőszakos tüntetőket. Korábban a szélsőjobbos tüntetők megtámadtak két menedékkérőket elszállásoló hotelt, gyújtogattak és összecsaptak a rendőrökkel. A BBC adásában azt is elmondta, hogy csütörtökön hajnali rajtaütéseket hajtottak végre és hogy ama személyek „70 százaléka, akik a legnagyobb erőszakot tanúsították” a múlt héten Londonban, „bűnözői háttérrel rendelkezik”.
„Eltiltott futballhuligánok, garázdák, illegális fegyvertartók. A legtöbb évekre börtönbe megy”
– mondta. Ezzel azt a narratívát erősítette, hogy a bevándorlásellenes tüntetők – sokan az elszegényedett észak-angliai városokból – a társadalom pereméről származnak.
Érdekes módon a konzervatív Telegraph című lap sem mutatott sok empátiát feléjük: egyik kommentárjában azt sugallta, hogy a rendbontók a munkát amúgy is kerülő lumpenrétegek tagjai, akik arra panaszkodnak, hogy a bevándorlók megfosztják őket az álláslehetőségektől. A megoldás: növelni a szigort és csökkenteni a szociális juttatásokat, Keir Starmer munkáspárti kormányfőnek konzervatív irányvonalat kell követnie – írta a szerző.
A szélsőséges tüntetők kedvét elvehette pár gyorsan meghozott szigorú ítélet is, aminek nyomán néhányan máris több év börtönt kaptak. „Bolond voltam, szégyellem magam, lejárattam a családom” – mondta a megbánást tanúsító, 58 éves Derek Drummond southporti fuvarozó, akit három évre ítéltek el, amiért a helyi mecsetnél tartott tüntetésen rátámadt egy rendőrre.