Peter Pellegrini új szlovák köztársasági elnök első hivatalos külföldi látogatása a hagyományoknak megfelelően a szomszédos Csehországba vezetett. A szlovák államfőt Petr Pavel cseh államfő fogadta a Hradzsinban, a találkozás egyik sarkalatos pontja pedig a két ország kormányának megromlott viszonya volt. Petr Fiala kormánya ugyanis márciusban visszamondta a Fico-kormánnyal tervezett együttes kormányülést. A cseh miniszterelnök ezt azzal indokolta, hogy a pozsonyi kormánynak alapvetően eltér az álláspontja azt illetően, hogy ki felelős az Ukrajnát ért orosz agresszióért.
Peter Pellegrini és Petr Pavel azonban reményét fejezte ki, hogy egy kis idő eltelte után sor kerül a kormányközi tárgyalások újraindítására. A cseh elnök szerint a megbeszélés során kiderült, hogy a vitatott kérdésekben sincsenek akkora eltérések a nézeteik között. Megállapodtak abban, hogy közvetlen összeköttetés lesz köztük, és az együttműködés új formáit is bevezetnék.
Pellegrini egyetért abban Pavellel, hogy bizonyos politikai nézetek és eltérő vélemények egyes konkrét ügyekben nem ronthatják magát a cseh–szlovák viszonyt. Szerinte Pavel Ukrajnával kapcsolatos nézetei nagyon pragmatikusak, józanok és tükrözik a valóságot. A szlovák államfő azt is megjegyezte, hogy Szlovákia növelte lőszergyártási kapacitásait, és ezzel hozzájárul a lőszerszállítással kapcsolatos cseh kezdeményezés sikeréhez. „Szlovákia megnövelte a megfelelő kaliberű lőszerek gyártását” – mondta Pellegrini, hozzátéve, hogy az Ukrajnának szánt cseh muníciószállítmány egy része szlovákiai üzemekből fog kikerülni.
Azt is hangsúlyozta, teljesen természetes, hogy első hivatalos útja Csehországba vezet. „Ez egy nagyon világos jelzés, hogy a szlovák és cseh kapcsolatok a lehető legmagasabb szintűek, a környékünkön nincs másik két olyan nép, amely testvérnemzetnek tartja magát” – mondta a szlovák államfő. Cseh kollégája szerint az elnöki találkozó lehetőséget nyújtott a kapcsolatok újradefiniálására. Petr Pavel új együttműködési formákat javasolt Pellegrininek, például közösen vennének részt a visegrádi négyek, a bukaresti kilencek rendezvényein, vagy a NATO csúcstalálkozóin, illetve különféle kulturális és sportrendezvényeken.
A szlovák államfő a cseh fővárosból egyenesen Brüsszelbe utazott, ahol azt szeretné az unió vezetőinek tudtára adni, hogy Szlovákia mélyen beágyazódott az EU-ba és a NATO-ba, ez így is marad, és sem a kormány, sem az államfő nem fog változtatni ezen az irányvonalon. „Az egyetlen, amit mindig hozzáfűzünk ehhez, az az, hogy több évtizedes tagság után nem lehetünk passzív tagok, amely elfogadja a döntéseket, hanem részt is vesz azok kialakításában” – magyarázta a szlovák köztársasági elnök.