eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
3D generated image of The FLiRT COVID-19 variant which is now the dominant strain globally and in the US, surpassing the JN.1 omicron subvariant.
Nyitókép: Getty Images

A szlovák egészségügyi kormánybiztos szerint nem is volt Covid-járvány

Komoly nemzetközi problémát okozhat Szlovákiának, hogy június elején – a világon egyedüli államként – nem csatlakozott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályaihoz. A Szlovákiát képviselő Peter Kotlár a pozsonyi parlament egészségügy bizottsági ülésén azt mondta, hogy ő csak az „emberi jogokat és az ország szuverenitását” védte azzal, hogy elutasította a dokumentum alkalmazását. Kotlár azt is megismételte, hogy Szlovákiában egyébként sem volt Covid-járvány.

A WHO 194 tagállamának képviselői az elmúlt hetekben arról tárgyaltak Genfben, hogy konszenzust találjanak a jövőbeli világjárványok megelőzéséről, az ellenük való felkészülésről és az azokra való reagálásról szóló szerződéstervezetről. Szlovákiát a genfi tárgyaláson a Covid-19-cel kapcsolatos intézkedések felülvizsgálatáért felelős kormánymegbízott, Peter Kotlár képviselte, aki azt mondta, azért nem támogatja az új világjárványügyi egyezmény jelenlegi változatát, mert az elfogadhatatlan a Szlovák Köztársaság számára, „különösen a tagállamok szuverenitásába való homályos és jogtalan beavatkozása, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok elégtelen védelme miatt”.

Véleménye szerint elfogadhatatlan a „globális monopólium” bevezetése egy globális ellátási lánc és logisztikai hálózat létrehozásával. A tagállamok szuverenitásába való beavatkozásnak tartja továbbá azt a kötelezettségvállalást, hogy erőfeszítéseket kell tenni annak biztosítására, hogy az új pandémiás vakcinák szállítására vagy vásárlására vonatkozó szerződések csak kivételesen és korlátozott ideig tartalmazzanak a vásárló kártalanítására vonatkozó záradékokat.

A szlovák ellenzék szerint világraszóló szégyen, hogy Szlovákia egyedüliként elzárkózik a rendeletek elfogadásától, veszélyezteti az ország lakosságának egészségét, és a lépés visszavonását kéri. Marek Krajčí volt egészségügyi miniszter, a Slovensko Mozgalom parlamenti képviselője úgy véli, hogy „Szlovákia ezzel a lépéssel kizárja magát azok az országok közül, amelyek meg akarják akadályozni egy jövőbeni járvány terjedését”. Az ellenzék követeli, hogy Szlovákia változtassa meg a döntést, és bejelentette, határozatban fogja kérni az egészségügyi tárca vezetőjét, hogy kötelezze magát erre.

Peter Kotlár azonban kitart álláspontja mellett. Szerinte az új szabályozás a gyógyszeriparnak kedvez. Kotlár újra megismételte korábban gyakran hangoztatott állítását is, amely kétségbe vonta, hogy volt-e egyáltalán bármilyen járvány. „Szlovákiában nem volt világjárvány” – jelentette ki a pozsonyi parlament egészségügyi bizottságának ülésén a politikus, aki már korábban is azt állította, ha létezik is a vírus, azt mesterségesen állították elő.

A Kereszténydemokrata Mozgalom felszólította a kormányt, hogy váltsa le a kormánybiztost a világjárvánnyal kapcsolatos álláspontja miatt. „A járványnak sok ezer áldozata volt Szlovákiában, hogyan képes belenézni az áldozatok hozzátartozóinak a szemébe? Sokan ugyanis olyan emberek miatt haltak meg, mint Peter Kotlár, aki kétségbe vonja a járvány létezését” – fogalmazott az ellenzéki párt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×