eur:
403.71
usd:
351.93
bux:
97723.48
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Illusztráció (Facebook/@policiaslovakia)

Szlovákiában a tömeges bombafenyegetések miatt összehívhatják az ország biztonsági tanácsát

A május 7-i, több mint 1500 szlovákiai iskolát érintő bombafenyegetés után hétfő reggel a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetemen jelentettek újabb bombariadót. A rendőrség terroristatámadás különösen súlyos bűntette ügyében nyomoz. Kormánypárti és ellenzéki politikusok is elképzelhetőnek tartják, hogy a bombafenyegetésekkel az állam képességeit tesztelték.

Hétfőn reggel érkeztek fenyegető e-mailek a rendőrségre, melyek szerint a Szlovák Műszaki Egyetem pozsonyi rektorátusán bombát helyeztek el. Ezt követően a rendőrök kiürítették az épületet, melyet tűzszerészek és bombakereső kutyák segítségével átvizsgáltak, de robbanószerkezetet egyik helyiségben sem találtak. „A fenyegetés ügyét a Szlovákia legsúlyosabb bűncselekményeit vizsgáló Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség vette át” – közölte Zuzana Hrabovská, az országos rendőr-főkapitányság kommunikációs és bűnmegelőző osztályának munkatársa.

A rendőrség május 7-én több mint 1500 bejelentést regisztrált óvodákban, illetve általános és középiskolákban, valamint bankfiókokban és különböző üzletláncokban. Alapos vizsgálódást követően a bombaveszély nem igazolódott be. Az elkövetőt keresi a rendőrség. A tömeges bombariadó legnagyobb valószínűséggel kibertámadás volt a rendőrség szerint. Ilyen nagyszámú fenyegető e-mailt kiküldeni emberfeletti teljesítmény, ezért lehetségesnek tartják, hogy az üzeneteket egy robot küldte az iskoláknak. A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség terroristatámadás különösen súlyos bűntette ügyében nyomoz. A nyomozás továbbra is nagy erőkkel zajlik. Bővebb információt jelenleg nem adhatnak, hogy ne akadályozzák és ne lehetetlenítsék el a nyomozást. „Az elkövető 20-25 évig vagy akár életfogytig tartó szabadságvesztésre számíthat” – hangsúlyozta Hrabovská, azt is hozzátéve, ha a helyzet engedi, bővebb információval szolgálnak majd.

Lucia Kurilovská, a szlovák belügyminisztérium államtitkára elmondta, hogy még soha korábban nem regisztráltak ilyen méretű támadásokat. A belügyminisztérium az oktatásügyi tárcával közösen gyakorlati rendszert kíván kialakítani az iskolákban, amelybe az épület kiürítése is beletartozik.

Tibor Gašpar, a kormánypárti Smer és Grendel Gábor, az ellenzéki Slovensko mozgalom parlamenti képviselője is elképzelhetőnek tartja, hogy a május 7-i, iskolákat és egyéb intézményeket ért bombafenyegetés annak a tesztje volt, hogy az állam egy hasonló fenyegetés esetén képes-e kezében tartani a helyzetet. Erről a közrádió műsorában beszélt a két politikus. Tibor Gašpar, aki korábban Szlovákia országos rendőrfőkapitánya is volt, nem zárta ki, hogy az eset után összehívják a biztonsági tanácsot. Grendel Gábor szintén elmondta, ő is számít arra, hogy a történtek miatt összehívják a testületet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×