eur:
409.43
usd:
375.86
bux:
74581.34
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Berényi József hivatalos Facebook-oldala

Berényi József: Brüsszel kritizálása nem jelenti az unióból való távozás szorgalmazását

„Az európai uniós tagság főleg stabilitást hozott Szlovákiának az elmúlt 20 évben” – szögezte le Berényi József, a Magyar Szövetség európai parlamenti listavezetője. A szlovákiai magyar politikus Szlovákia uniós csatlakozásának 20. évfordulója kapcsán ugyanakkor hozzátette: az Európai Unió egyes döntései – például az illegális migrációval vagy a kulturális-etikai kérdésekkel kapcsolatban – instabilitást váltottak ki.

Berényi József leszögezte, Szlovákia jó feltételekkel csatlakozott az EU-hoz, a legnehezebb fejezet a mezőgazdaság volt. „Nehéz és bonyolult folyamat volt, mivel a szomszédos V4-es országok előttünk jártak, korábban kezdték a csatlakozási tárgyalásokat” – mondta Berényi, aki személyesen is részt vett ezeken az egyeztetéseken. A belépés legfőbb hozadékának a gazdasági növekedést, a külföldi befektetők letelepedését, a munkanélküliség csökkenését és a társadalom modernizálódását tartja. Emellett a szlovákiai magyarság szempontjából is különösen fontos a szabad határátlépés, amely lehetővé teszi a kapcsolatok fejlesztését Magyarországgal.

Hozzátette, instabilitást eredményezett például az illegális migránsok nagyszámú beengedése az EU területére, továbbá a háború. „Nem sikerült megakadályozni az orosz-ukrán háború kitörését” – tette hozzá, és ez a bizonytalanság fő forrása. A Magyar Szövetség EP-listavezetője szerint a genderideológia erőltetése, valamint az eltúlzott intézkedések a zöldpolitika és a mezőgazdaság terén ellenérzéseket váltanak ki egyes tagállamokban az uniós intézményekkel szemben.

Egyúttal rámutatott, ezeknek foganatja is van Brüsszelben, a mezőgazdasági termelők, valamint az autóipar tiltakozásának hatására az Európai Bizottság mérsékelt egyes irányelveket, és az illegális migráció ellen is születtek intézkedések. Bírálta ugyanakkor, hogy az EU továbbra sem foglalkozik érdemben a nemzeti kisebbségek ügyeivel. Berényi leszögezte, Brüsszel kritizálása vagy a változások sürgetése az uniós intézményekben még nem jelenti az unióból való távozás szorgalmazását, és szerinte az EU- és NATO-tagságon kívül nincs semmilyen más alternatíva Szlovákia számára.

Az Új Szó napilap kérdésére válaszolva Berényi József elmondta, arról, hogy továbbra is az Európai Néppártban szeretnének-e politizálni, a magyarországi Kereszténydemokrata Néppárttal, az erdélyi RMDSZ-szel és a vajdasági VMSZ-szel közösen fognak dönteni. Ha az EPP-nek az említett négy magyar tagjában megfogalmazódik a pártcsaládból való kilépés szándéka, akkor erre szerinte van indok. „Nem tagadom, hogy jobban is éreztem már magam a Néppártban, mint az utóbbi években” – mondta Berényi József, aki arról is beszélt, hogy a Magyar Szövetség nem támogatja az Európai Bizottság jelenlegi elnökét, Ursula von der Leyent, aki az Európai Néppárt jelöltjeként újra versenybe száll a tisztségért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×