eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Berényi József hivatalos Facebook-oldala

Berényi József: Brüsszel kritizálása nem jelenti az unióból való távozás szorgalmazását

„Az európai uniós tagság főleg stabilitást hozott Szlovákiának az elmúlt 20 évben” – szögezte le Berényi József, a Magyar Szövetség európai parlamenti listavezetője. A szlovákiai magyar politikus Szlovákia uniós csatlakozásának 20. évfordulója kapcsán ugyanakkor hozzátette: az Európai Unió egyes döntései – például az illegális migrációval vagy a kulturális-etikai kérdésekkel kapcsolatban – instabilitást váltottak ki.

Berényi József leszögezte, Szlovákia jó feltételekkel csatlakozott az EU-hoz, a legnehezebb fejezet a mezőgazdaság volt. „Nehéz és bonyolult folyamat volt, mivel a szomszédos V4-es országok előttünk jártak, korábban kezdték a csatlakozási tárgyalásokat” – mondta Berényi, aki személyesen is részt vett ezeken az egyeztetéseken. A belépés legfőbb hozadékának a gazdasági növekedést, a külföldi befektetők letelepedését, a munkanélküliség csökkenését és a társadalom modernizálódását tartja. Emellett a szlovákiai magyarság szempontjából is különösen fontos a szabad határátlépés, amely lehetővé teszi a kapcsolatok fejlesztését Magyarországgal.

Hozzátette, instabilitást eredményezett például az illegális migránsok nagyszámú beengedése az EU területére, továbbá a háború. „Nem sikerült megakadályozni az orosz-ukrán háború kitörését” – tette hozzá, és ez a bizonytalanság fő forrása. A Magyar Szövetség EP-listavezetője szerint a genderideológia erőltetése, valamint az eltúlzott intézkedések a zöldpolitika és a mezőgazdaság terén ellenérzéseket váltanak ki egyes tagállamokban az uniós intézményekkel szemben.

Egyúttal rámutatott, ezeknek foganatja is van Brüsszelben, a mezőgazdasági termelők, valamint az autóipar tiltakozásának hatására az Európai Bizottság mérsékelt egyes irányelveket, és az illegális migráció ellen is születtek intézkedések. Bírálta ugyanakkor, hogy az EU továbbra sem foglalkozik érdemben a nemzeti kisebbségek ügyeivel. Berényi leszögezte, Brüsszel kritizálása vagy a változások sürgetése az uniós intézményekben még nem jelenti az unióból való távozás szorgalmazását, és szerinte az EU- és NATO-tagságon kívül nincs semmilyen más alternatíva Szlovákia számára.

Az Új Szó napilap kérdésére válaszolva Berényi József elmondta, arról, hogy továbbra is az Európai Néppártban szeretnének-e politizálni, a magyarországi Kereszténydemokrata Néppárttal, az erdélyi RMDSZ-szel és a vajdasági VMSZ-szel közösen fognak dönteni. Ha az EPP-nek az említett négy magyar tagjában megfogalmazódik a pártcsaládból való kilépés szándéka, akkor erre szerinte van indok. „Nem tagadom, hogy jobban is éreztem már magam a Néppártban, mint az utóbbi években” – mondta Berényi József, aki arról is beszélt, hogy a Magyar Szövetség nem támogatja az Európai Bizottság jelenlegi elnökét, Ursula von der Leyent, aki az Európai Néppárt jelöltjeként újra versenybe száll a tisztségért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×