eur:
411.04
usd:
392.33
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Leo Varadkar ír miniszterelnök, a kereszténydemokrata Fine Gael párt vezetője nyilatkozattételre érkezik a dublini kormányfői hivatal elé 2024. március 20-án. A 45 éves politikus bejelentette, hogy lemond a Fine Gael vezetéséről, a kormánypárt új vezetőjének megválasztásáig azonban ellátja miniszterelnöki teendőit.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Nick Bradshaw

Leo Varadkar váratlan távozása kihathat a brit miniszterelnök helyzetére is

A miniszterelnök szerdai lemondása után azonnali választásokat követel a fő ellenzéki erő Írországban. Leo Varadkar kormányfő váratlanul és meggyőző magyarázat nélkül jelentette be: távozik.

Rövid sajtótájékoztatóján Leo Varadkar, Írország miniszterelnöke nem részletezett politikai és magánéleti okokkal magyarázta a közéletet és a kormányának tagjait is sokkoló lemondását. „Úgy érzem, nem én vagyok a legjobb ember a feladatra... A politikus is ember” – tette hozzá megbicsakló hangon.

A részletek visszatartása hasonlít arra, ami Nagy-Britanniában történt Nicola Sturgeon skót első miniszter váratlan tavalyi lemondásakor és arra is, ahogy Katalin hercegnő elvonult a közélettől. Csakhogy Varadkar egy ország választott vezetője.

Csütörtökön a lehetőséget megérző és a határ mindkét oldalán a parlamentben ülő Sinn Féin párt azonnali választásokat követelt. Varadkar szerint az alkotmány értelmében pártkoalíciója 2025-ig vezetheti az országot, és a parlamentnek kell új kormányfőt választania.

A felhívás Mary Lou MacDonaldtól jött, aki nemrég lett az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország regionális kormányzatának vezetője és egyben a déli, Ír Köztársaság legnépszerűbb pártjának elnöke.

Varadkar tevékenységét méltatta Rishi Sunak brit miniszterelnök, akivel az ír vezető alkut kötött, az északír–ír, azaz brit-–uniós határ átjárhatóságának komplikált kérdésében. Sunakot pártján belül egyesek ki akarják kezdeni, de eddig ezt sikerült logikátlan és a brit konzervatívok idei választási szereplését veszélybe sodró próbálkozásoknak minősíteni.

Ha viszont Írországban történhet ilyen váratlan és sokkoló dolog, akkor a briteknél miért nem?

– merül fel a kérdés Varadkar lemondása után.

A távozó Taoiseach-et – ezt az ír, vezetőt vagy főnököt jelentő szót használják a kormányfőre még az angol nyelvű sajtóban is – szerették az úgynevezett progresszív-liberális vezetők egyik legjobb példájának felhozni. Az identitáspolitika és az úgynevezett diverzitás hívei számára egyszerre több, úgymond „progresszív” kategóriába is tartozik.

Egyrészt 45 éves – azaz nem az idősebb, „becsontosodott” elit, hanem „a modern Írország” arca –, másrészt félig indiai, azaz felmutathatja, hogy egy etnikai kisebbséghez van köze. Harmadrészt nyíltan meleg, és így miniszterelnöksége különösen nagy eredmény a sokáig mélyen katolikus Írországban. A liberális angol nyelvű világban sokáig Jacinda Ahern új-zélandi exminiszterelnök volt hasonló ikon – aztán ő is hirtelen bejelentette távozását. Maga Varadkar azonban értésre adta: nem akarja, hogy identitása alapján ítéljék meg.

Viszont Varadkar esetében felhozták, hogy

az utóbbi hetekben elveszített két népszavazást is.

Az egyikkel módosítani akarta a nők szerepére vonatkozó kitételt az alkotmányban, törölve a passzust, hogy gazdasági okok nem kötelezhetik a nőt, hogy munkát vállalva elhanyagolja otthoni feladatait, sőt, a „nő” és az „anya” szavak is eltűntek volna a bekezdésből. A másikban a hagyományos család értelmezését akarta kiterjeszteni az „alapuljon az házassságon vagy más tartós kapcsolaton” szöveggel.

Az Ír-tenger túloldalán, a briteknél azért fújtak rá a konzervatívok, mert az EU meghosszabbított kezének tartották, aki keménykedett velük az ír határ kérdésében. Az ő válasza: megvédte az ír és az EU-s közös piacot a szabványokat immár nem figyelembe vévő brit áruktól.

Emellett azt is érdemeként hozhatja fel, hogy költségvetési pluszt hagy országára. Így már ködös emlék a 2010-es, 65 milliárd eurós IMF–EU-segélycsomag, bár az országot újabb keletű lakhatási válság sújtja.

A távozó kormányfő nem utalt rá, hogy mire készül a jövőben. Egyesek egy európai uniós állást emlegettek, de csak annyit mondott, hogy most lesz ideje gondolkozni.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×