A hétvégén még 179 dollár fölött volt egy Apple-papír ára, hétfőn már csak 174, kedden, az amerikai piac nyitása után pedig már 170 dollárra esett a részvény árfolyama. Ez azt jelenti, hogy hétfőn 78 milliárd dollárral kevesebb volt a cég piaci értéke a pénteki naphoz képest, és tovább folytatódik a trend.
A csökkenés az után következett be, hogy az Apple-t hétfőn az Európai Unió szabályozó hatósága 1,8 milliárd eurós, azaz mintegy 1,95 milliárd dolláros büntetéssel sújtotta. Az indoklás: az Apple szerintük évtizedeken át "visszaélt piaci erőfölényével", és másoknak hátrányt okozva tette elérhetővé a zenei streamingszolgáltatásokat az áruházában. A hatóság szerint az Apple bizonyos korlátozásokat vezetett be, amelyek megemelték a appok fejlesztői számára a díjakat, amelyeket végül a fogyasztókra hárítottak át.
Az Európai Bizottság szerint az Apple díjszabása megakadályozta, hogy a riválisok – például a Spotify – olcsóbb előfizetéseket tudjanak kínálni saját alkalmazásukban, úgy, ahogy az appon kívül, az oldalukon tették. Ezért egyes fejlesztők teljesen leálltak a gyakorlattal, hogy az alkalmazáson belül kínáljanak előfizetést.
Ahogy Margrethe Vestager, az Európai Bizottság versenyjogi biztosa fogalmazott: "Az Apple az App Store-on keresztül terjesztett zenei streamingalkalmazásokban korlátozta a fejlesztőket abban, hogy tájékoztassák a fogyasztókat az Apple ökoszisztémáján kívül elérhető alternatív, olcsóbb zenei szolgáltatásokról. Ez az uniós trösztellenes szabályok szerint jogellenes, ezért több mint 1,8 milliárd eurós bírságot szabtunk ki az Apple-re."
Az amerikai cég gyakorlatát az után kezdte el vizsgálni az unió, hogy az egyik érintett rivális, a Spotify pert indított ellene a fejlesztőkre kiszabott 30 százalékos díj miatt.
Az Apple sajtóközleményben közölte, hogy fellebbezni fog a döntés ellen, amelyet azzal bírált, hogy nem szolgáltatott bizonyítékot a fogyasztóknak okozott károkról és figyelmen kívül hagyta az erősödő versenyt. Emellett azt mondta: a döntés "nem a hatályos versenyjogon alapul" és azzal vádolta meg a Spotify-t, hogy az „koordinált” a bizottsággal – mivel a svéd, tehát uniós cég képviselői nyolc év alatt 65-ször tárgyaltak Brüsszellel.
Az unió döntése után a Spotify részvényei mintegy két százalékkal emelkedtek hétfőn.
Az Financial Times megjegyezte, hogy a bírság „aprópénz” az Apple-nek – körülbelül éves globális bevétele 2 százaléka. A gond az, hogy ha egy joghatóságban lecsapnak a techcégekre, akkor az máshol is bátorítja a hatóságokat a hasonló lépésekre. És az Apple ellen Amerikában vizsgálatot folytat az igazságügyminisztérium.
Az Apple-nek közben arra is kell figyelnie, hogy Kínában 24 százalékkal estek vissza az iPhone-eladások az amerikai szankciókkal sújtott Huawei talpraállása – a Mate 60 okostelefon piacra dobása - és más hazai mobilgyártók kihívása miatt. A Huawei egy év alatt 64 százalékkal növelte mobiljai eladásait.