eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A német Rheinmetall Mission Master CXT,  vezető nélküli robotjárműve (UGV). Forrás: Rheinmetall
Nyitókép: Forrás: Rheinmetall

Vannak európai cégek, amelyek nyernek az ukrajnai háborúval

Két éve indította meg Oroszország az ukrajnai inváziót. Közben Izrael is megkezdte a Gázai övezetben a Hamász ellen meghirdetett háborúját. Az eredmény: pörög az európai védelmi ipar.

A geopolitikai feszültségek – miközben emberi tragédiák sorát idézik elő - jót tettek az európai védelmi ágazatnak, és nem csak az európainak.

A Financial Times cikkéből az derült ki, hogy Európában a hidegháború óta nem látott szintre, 388 milliárd dollárra ugrott a katonai kiadások mértéke, míg globális szinten a szám elérte a 2,2 ezer milliárdot. Mindezt a Nemzetközi Stratégiai Kutatások Intézete adatai alapján írta a brit üzleti lap.

Az új megrendelések valóságos profit-injekciót jelentenek az európai védelmi cégeknek.

A régió hét legnagyobb védelmi vállalata - köztük van a BAE Systems, a Leonardo és a Saab - összesített rendelésállománya közel rekord mértékben, több mint 300 milliárd dollárra emelkedett.

Az ukrajnai szárazföldi háború váratlanul kimerítette a nemzeti lőszer- és egyéb tüzérségi készleteket, ami nemcsak a német Rheinmetallnak és a skandináv Nammónak, hanem a kisebb beszállítóknak is kedvez.

A kormányok immár többet költenek védelemre

Az európai kormányok katonai kiadásokra vonatkozó kötelezettségvállalásai szintén fokozták az érdeklődést az ágazat iránt, amelyet korábban sok befektető elkerült és a régió vállalkozóinak részvényei jobban teljesítettek, mint amerikai riválisaiké.

2022-höz képest 2024-re jelentős mértékben megugrott az európai védelmi cégek részvényárfolyama és profitja. Az ok az ukrajnai háború és a növekvő megrendelések.
2022-höz képest 2024-re jelentős mértékben megugrott az európai védelmi cégek részvényárfolyama és profitja. Az ok az ukrajnai háború és a növekvő megrendelések.

Az európai (piros) és az Európán kívüli (kék) védelmi cégek részvényárfolyamainak alakulása, %-ban, 2022-2024. Forrás: FT/Refinitiv

Európai cégek a csúcson

A Financial Timesban, a Refinitiv pénzpiaci adatszolgáltatótól származó grafikonon azt látszik, hogy az abszolút nyertes a Rheinmetall német lőszergyártó. Mögötte áll a szintén jól teljesítő svéd Saab és az olasz központú rakéta- és rakétarendszer gyártó, a Leonardo.

A kizárólag európai cégek által uralt top 6-ban van még a repülő-hajtóműveket előállító brit Rolls-Royce, a védelmi és civil eszközöket gyártó norvég Kongsberg Gruppen és a lőszert, harci járműveket, tüzérségi eszközöket és rakétavetőket egyaránt előállító brit BAE Systems.

A háborús boom ugyan korábbi stratégiájuk átgondolására késztette az európai döntéshozókat, de úgy tűnik nem tudnak elég gyorsan reagálni. Az Ukrajnának idén március végére beígért 1 millió tüzérségi lövedéknek körülbelül csak a felét tudják majd leszállítani.

Mindez azért, mert a korábban mostohagyerekként kezelt védelmi ipar, amibe évtizedeken át keveset fektettek be, nem tudta elég gyorsan felpörgetni a termelését.

A részvényesek azonban még így is jól járnak.

Ahogy az FT megjegyzi: „a hatalmas keresletnövekedés reflektorfénybe állította Európa négy fő lőszergyártóját: A német Rheinmetallt, a brit BAE Systemst, a francia Nextert és a finn és norvég kormány tulajdonában lévő Nammo-t”.

Zalaegerszeg, 2023. augusztus 18.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (k) a Rheinmetall német hadiipari cég zalaegerszegi harckocsigyárának avatásán 2023. augusztus 18-án.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (k) a Rheinmetall német hadiipari cég zalaegerszegi harckocsigyárának avatásán 2023. augusztus 18-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Négyszeresére ugrott a papírjai árfolyama

A robbanóanyagok és hajtóanyagok beszállítói, köztük a brit Chemring és a francia Eurenco szintén a nyertesek közt vannak.

Míg a háború előtti években az „etikus befektetések” hívei kezdtek el izmosodni és fordultak el a hadiipari cégektől, az ukrajnai invázió óta a kontinensen legjobban a korábban „mellőzött” Rheinmetallra mosolygott rá a szerencse.

„Néhány hónappal ezelőtt az emberek be akartak tiltani minket, és azt mondták, hogy ez egy nagyon rossz és káros iparág" - mondta Armin Papperger vezérigazgató a Financial Timesnak nem sokkal azután, hogy Németország 2022-ben bejelentette, hogy 100 milliárd eurót pumpál a védelembe, válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára. „Ez most egy teljesen más világ."

A Rheinmetall részvényárai az eltelt időszakban megnégyszereződtek, amivel a cég bekerült a top német részvényeket jegyző Dax indexbe. A vállalat ígéretet tett, hogy fokozza a tüzérségi lövedékek gyártását és prognózisa szerint 2026-ra megduplázza ezek eladásait.

Nyugaton gyártott pótalkatrész - szovjet tervezésű tankba

A növekedést megélő cégek sorában ott van a francia Nexter is, amely növelte a Caesar-önjáró löveg gyártását – ez az eszköz értékesnek bizonyult Ukrajnának számára a harctéren.

A kisebb gyártóknak is jól megy. A William Cook családi tulajdonban lévő brit vállalat védelmi üzletágának bevétele 20 százalékkal ugrott meg 2022 és 2023 között, köszönhetően annak a brit kormányzati szerződésnek, amelynek értelmében pót-lánctalpakat szállít Ukrajnának a szovjet gyártású páncélosaihoz.

Ez a vállalat mindössze egy a két európai cégből, amely harckocsi lánctalpakat állít elő és az idén további 40 százalékos növekedésre számít.

Susanne Wiegand, a harckocsik és fregattok számára sebességváltókat és sebességváltókat gyártó bajor Renk védelmi beszállító vezérigazgatója szerint az a tempó, amellyel az európai kormányok igyekeznek növelni katonai képességeiket, ösztönözni fogja a nagyobb mértékű szabványosítást.

„Ez segítene felszámolni a szűk keresztmetszeteket a védelmi ellátási láncokban, valamint lehetővé tenné a vállalatok számára a bővülést” – idézte szavait az FT.

Fokozódó igény lég- és rakétavédelmi rendszerekre

Az Ukrajnát sújtó lőszerhiány miatt manapság többet hallani a védelmi cégek kapacitás-gondjairól, pedig közben Európai légi- és rakétavédelmi cégei is elégedetten számolják a pénzüket a nemzeti megrendelések miatt.

Svédország épp most egyezett bele, hogy Magyarország további négy Gripen vadászgépet kap. Ennek gyártója, a Saab, főként a harci gépeiről ismert, de Sash Tusa, az Agency Partners londoni kutatócég munkatársa szerint az ukrajnai háború miatt egyéb fegyver-termékei iránt is megugrott a kereslet.

SAAB Gripen E. Csak külsőre hasonlít a korábbi verzióhoz, belülről teljesen új repülőgép. Forrás: X / SAAB
SAAB Gripen E. Csak külsőre hasonlít a korábbi verzióhoz, belülről teljesen új repülőgép. Forrás: X / SAAB

Tusa szerint a Saab portfólióból kiemelkedik az NLAW páncéltörő rakéta, amelyet ezrével küldtek Nagy-Britanniából Ukrajnába.

A Saab légvédelmi radarjait pedig a szakértő „Hamupipőke-terméknek” nevezte, mivel az évszázad első két évtizedében „szó szerint senkit sem érdekelt a földi légvédelem, mert légi fölényben voltunk, és egyik, általunk választott háborúban (Irak, Afganisztán) sem volt ellenséges légierő”.

Európa legnagyobb rakétagyártója, a BAE Systems, az Airbus és az olasz Leonardo tulajdonában lévő MBDA a 2022-es 9 milliárd eurós szerződések után tavaly 7 milliárd euró értékű, légvédelmi felszerelés szállításáról szóló szerződést kötött Lengyelországgal. Németországgal és Franciaországgal pedig a rakétagyártás bővítéséről írt alá szerződéseket.

Start-upok is kérik a maguk szeletét a háborús tortából

Közben egy német cég, a Hensoldt már megrendelés nélkül gyártja a légvédelmi radarokat, ami – vezérigazgatója szerint – az ukrajnai háború előtt elképzelhetetlen lett volna.

Jól megy a francia Thales nevű védelmi elektronikai vállalat szekere is, amely a Rafale harci gépek alkatrészeit, katonai kommunikációs eszközöket és a föld-levegő rakéták radarjait gyártja, valamint Egyesült Királyság számára ő szereli össze Észak-Írországban az NLAW páncéltörőket.

Emellett az FT megemlíti, hogy egy sor európai start-up, köztük mesterséges intelligenciát felhasználó cégek kezdtek együttműködésbe a nagyobb, hagyományos védelmi gyártókkal – például a harctéri képek és adatok feldolgozására vagy drónok előállítására.

Az észt Milrem Robotics, pedig autonóm járműveket fejlesztett ki a sebesültek szállítására és a gyalogság előtti harcmező megtisztítására.

A monacói székhelyű MARSS Group által készített megfigyelőrendszer pedig az érzékeny infrastruktúrát védi Ukrajnában a drónoktól és más légi fenyegetéstől – írja az FT.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×