eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Five stacks of newly minted one pound coins arranged in increasing height on British pound notes.
Nyitókép: Rosemary Calvert/Getty Images

Veszélybe került Rishi Sunak nagy célja, pedig a britek nagyon drukkolnak

Máshol irigylésre méltó lehetne az adat, de Nagy-Britanniában csalódás fogadta, hogy szeptemberben nem lassult az infláció üteme. Bár a kiskereskedelmi árak mérséklődtek, a benzin és a dízel drágulása ezt ellensúlyozta.

Minden attól függ, hogy honnan nézzük – Magyarországon például irigylésre méltónak tűnhet Nagy-Britannia 6,7 százalékos múlt havi inflációs adata. A brit politikai vezetés azonban csalódott, mert az egy hónappal korábbi adathoz képest apró javulásra számítottak, ám a mutató makacsul mozdulatlan maradt.

Ráadásul, a G7-es csoportban Nagy-Britannia a sor végén kullog. Az Egyesült Államokban 3,7 százalékos, Kanadában 3,8 százalékos az infláció, Európában a németeknél 4,5 százalékot, a franciáknál 4,9 százalékot, Olaszországban 5,3 százalékot mértek. Japán szeptemberi adata csak pénteken lát napvilágot, de az utolsó nyári hónapban a szigetország állt a dobogó tetején: mindössze 3,2 százalék volt náluk a pénzromlás mértéke.

A brit Nemzeti Statisztikai Hivatal szerint az üzemanyag árának emelkedése oltotta ki a kiskereskedelmi áresés inflációcsökkentő hatását. Azok a britek viszont, akik kevesebbet vezetnek, örülhetnek: csekély mértékben, 0,1 százalékkal estek az élelmiszerek – tej, sajt, tojás – és a nem alkoholos italok árai, ilyenre két éve nem volt példa.

A lehangoló brit adatokra válaszolva, elemzők gyorsan megjegyezték, hogy az euróövezet több országában is változatlan maradt a ráta.

A britek számára a nagy kérdés most az, hogy megvalósul-e Rishi Sunak miniszterelnök célja, hogy az év végére 5,1 százalékra nyomják le az inflációt. A BBC – brit közgazdászokra hivatkozva – azt írja, hogy a kormány célja megvalósítható lehet, és ebben a fő tényező épp az a dolog, amely a mára „megélhetési válságként” aposztrofált helyzetet kirobbantotta: az energiaárak. Október 1-jétől él ugyanis a szigetországban az új energia-ársapka, amely várhatóan egy százalékkal járul majd hozzá az infláció eséséhez.

Most ismét sok szem szegeződik a Bank of Englandre, amely – más központi bankokhoz hasonlóan – a kamatláb emelésével tud fellépni az infláció ellen. A múlt hónapban nem emelt kamatot, és sok közgazdász arra számít, hogy a következő döntés is az lesz, hogy változatlanul hagyja a jelenleg 5,25 százalékos brit alapkamatot.

Felmerül a kérdés, hogy ez az egész „számmisztika” hogyan érinti az átlagembert. Sok lakástulajdonos jelzáloga drágult meg az utóbbi év kamatemelései miatt. A BBC idéz egy Hannah Nagy nevű kétgyermekes anyát, aki azt mondja: áprilisban 5 százalékos fizetésemelést kapott, de ettől nem javult a helyzete: „az áramszámlákra megy a pénz, drágábbak lettek az úszás- és táncórák is a gyerekeknek" – mondta.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×