Az amerikai gyártó kedden mutatta be az új, iPhone 15-öt, miközben egyik nagy piacán, Kínában megtiltották azok használatát a kormányzati épületekben, illetve kormányzati alkalmazottak körében.
Miként korábban az ünnepnapokat, úgy várják minden évben az Apple-hívők a cég nagy bemutatóinak napját és most sem csalódtak. A kaliforniai cég a világ elé tárta okostelefonjainak legújabb generációját, az iPhone 15-öt.
Közben azonban a vállalatnak az amerikai-kínai geopolitikai és technológiai adok-kapok járulékos hatásaival is meg kell küzdenie. Az új telefonok jobb kamerákkal, egyes piacokon alacsonyabb árral és a első kamera körüli megnövelt hasznos képernyőfelülettel jöttek ki. Továbbá, az Európai Unió nyomásának hatására – és a kiegészítő eszközökkel való kompatibilitás növelése céljából – immár USB-C csatlakozókat kaptak és egyes modellek a titánium váznak köszönhetően könnyebbek, mint a tavalyiak.
A kínai piachoz való hozzáféréssel és a versennyel kapcsolatos kérdések azonban Damoklész-kardjaként – vagy talán egy méretes 5G-s antennaként – tornyosulnak a világ legértékesebb tőzsdei bejegyzésű vállalata felett. Az iPhone adta az Apple tavalyi 394 milliárd dolláros forgalmának több mint felét, de kérdés, hogy a kínai kormányzati épületekben bevezetett iPhone-tilalom mennyire ássa majd alá piaci pozícióját – jegyezte meg a Reuters. Bár Kínában a legtöbb ember androidos telefont használ, előszeretettel veszik az iPhone-t a pénzesebb és telefonjaikat gyakrabban cserélgető vagyonosabb kínaiak.
Nekik most viszont majd dönteniük kell, hogyan kezelik az iPhone használatára vonatkozó korlátozást.
Az Apple-nek meg kell küzdenie a nyugati szankciók ellenére talpon maradt kínai gyártó, a Huawei támasztotta versennyel is, amely a legnagyobb riválisa volt a kínai prémium okostelefonok piacán. A cég az elmúlt hetekben sokkot okozott nemcsak az amerikai üzleti, de politikai világban is az új Mate 60 Pro telefonjával. Ebbe – az amerikai exportkorlátozások ellenére egy – fejlett áramkör került, miközben az amerikaiak nem hitték, hogy a kínaiak rövid időn belül képesek lesznek a kifejlesztésére.
Egyes amerikai törvényhozók szerint azonban a kínaiak az amerikai kereskedelmi korlátozások kijátszásával jutottak a technológiához. A Huawei olyan kiegészítő funkciókkal akar előnyre szert tenni az Apple-lel szemben, mint a műholdas hívások, amelyek a kínai kormány által támogatott hálózatra támaszkodnak. Az Apple jelenlegi iPhone-családja tartalmaz műholdas funkciókat, de ezek csak vészhelyzetekben alkalmazhatók.
Közben a Wedbush tanácsadó cég szerint
eltúlozzák az iPhone-ra vonatkozó kínai állami korlátozás hatását,
ami viszont azért kihatott a cég papírjainak értékére. Az elemzők szerint az Apple a hozzá hű vásárlók körében „frissítési szuperkörre” számíthat, és valószínűleg még meg is fogja emelni egyes iPhone 15-ös modellek árát. A kínai politikát pedig annak tükrében kell nézni, hogy az ott a következő 12 hónapban várhatóan eladott 45 millió iPhone-ból kevesebb mint 500 ezret vehetnek meg kormányalkalmazottak, és még mindig nő az amerikai cég piaci részesedése az országban.