Ódor Lajos szlovák miniszterelnök első hivatalos külföldi útja volt a prágai látogatás. A cseh kormányfővel, Petr Fialával való találkozóját követően Ódor kijelentette, jelenleg nem olyan a migrációs helyzet, hogy Csehországnak ismét ellenőrzéseket kellene bevezetnie a szlovák határon.
„Világos az álláspontunk. A schengeni határt kell megerősítenünk, és arról beszélni, hogyan lehet áthelyezni a migránsokat, és keresni a kölcsönösen előnyös együttműködést a harmadik országokkal” –
mondta a szlovák kormányfő.
Petr Fiala azt hangsúlyozta, az utóbbi időben jelentősen javult az együttműködés Szlovákiával a migráció terén. A cseh miniszterelnök úgy vélte, hogy Lengyelország és Magyarország az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács ülésén nem a migrációs paktumot utasította el, hanem azt, hogy az ülés záródokumentumába olyan következtetések kerüljenek, amelyek a migrációs helyzet megoldását jelentik. Szerinte a migrációs paktumról a belügyminiszterek döntöttek, s azt az Európai Tanács nem tárgyalta, az érvényes szabályok szerint nem is tárgyalhatta.
Varsó és Budapest többiektől eltérő álláspontját a cseh kormányfő nem támogatja.
„Az, hogy ez a két ország elutasította a migrációs helyzet megoldására irányuló következtetéseket, a cseh nemzeti érdekek szempontjából biztos, hogy nem jó”
– hangsúlyozta Petr Fiala. Ugyanakkor kijelentette, hogy nem elégedettek az európai migrációs és befogadási politikával, változásokat akarnak, és ezeket a változásokat szerinte a migrációs paktum nyújtja.
A cseh és a szlovák miniszterelnök a V4-eken belüli együttműködésre is kitért.
Ódor Lajos rámutatott, jelenleg számos kérdésben jobb a cseh-szlovák együttműködés, mint a V4-es, az utóbbi most kisebb fontossággal bír, de természetesen nem elhanyagolható. Ódor Lajos úgy látja, hogy a négy közép-európai ország – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – együttműködését pragmatikusan kell kezelni.
„A rendszerváltás után ezek az országok sok közös vagy nagyon hasonló problémával küzdöttek, amelyek közül a kulcsfontosságúak már megoldódtak”
– fogalmazott a szlovák miniszterelnök.
Petr Fiala pedig megerősítette, hogy senki nem kívánja megszüntetni a V4-ek együttműködését, amelynek azonban szerinte több szintje és területe van. A kormányfő emlékeztetett, hogy a júliusban kezdődött egyéves cseh elnökség is intenzív együttműködéssel számol, például még az ősszel visegrádi elnöki találkozóra kerül sor.
Kormányfői találkozó összehívását csak azt követően tervezik, hogy lezajlanak a lengyelországi és a szlovákiai parlamenti választások, felállnak az új kormányok, és tisztázódik a politikai helyzet.