eur:
410.87
usd:
394.47
bux:
78983.87
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Keményen beleszállt a neves amerikai gazdasági szakértő a britekbe

"Történelmi gazdasági hiba" volt a brexit, amely hozzájárult az Egyesült Királyság magas inflációjához – erről beszélt egy volt amerikai pénzügyminiszter, aki szerint ez is hozzájárul a szigetországot fenyegető recesszióhoz.

Nagy-Britannia az Egyesült Államok legnagyobb európai szövetségese, de időről időre lesújtó véleményeket kap tengeren túli véleményformálóktól.

Most ezt tette egy vezető közgazdász, Larry Summers, aki korábban az Egyesült Államok pénzügyminisztere volt.

Summers azt mondta, hogy "nagyon meglepődne", ha Nagy-Britannia elkerülné a recessziót a következő két évben. Szerinte a brexit és más döntések miatt Nagy-Britannia gazdasági problémái – ahogy fogalmazott - "őszintén szólva sokkal súlyosabbak, mint a legtöbb más nagy országban".

"A brexitre úgy fognak emlékezni, mint egy történelmi gazdasági hibára,

amely csökkentette a brit gazdaság versenyképességét, nyomást gyakorolt a fontra, felfelé nyomta az árakat, korlátozta az importáruk behozatalát és bizonyos szempontból korlátozta a munkaerő-kínálatot" - mondta. "Mindezek hozzájárultak a magasabb inflációhoz” – fejtette ki a BBC rádiónak adott interjújában.

Fair dolog azonban megjegyezni: Summers nem a brexitet támogató Donald Trump, hanem a demokrata Bill Clinton és Barack Obama elnökök tanácsadója volt. Amiben azonban hasonló véleményen van a brexit-párti brit konzervatívokkal: ő is bírálta a Bank of Englandet és azt állította, hogy az túl sokáig tartotta alacsonyan a kamatlábakat, ami hozzájárult a fejlett világban kirívónak számító brit inflációhoz.

„Túl sokáig, túlságosan is expanzív, nagyon rosszul megválasztott monetáris politika folyt" – mondta és az amerikai közgazdász szerint az egyetlen lehetőség a brit alapkamat-emelések fenntartása. A Bank of England 2021 vége óta 12 alkalommal emelte a kamatlábakat - a múlt hónapban 4,5 százalékra. Mindez mérhetetlen csapást okoz brit ingatlantulajdonosok vagy potenciális vásárlók millióinak, akik azzal szembesülnek, hogy havonta több száz fonttal felment a törlesztőrészletük.

Summers szerint ez elkerülhetetlenül visszaüt a gazdasági aktivitásra és a növekedésre, hozzátéve, hogy "nagyon meglepődne, ha még két év telne el anélkül, hogy az Egyesült Királyság ne kerülne recesszióba és hogy nagyon nehéz lesz a berögzült inflációt megszüntetni a gazdaság jelentős lassulása nélkül".

Hozzátette: "Általában, amikor felírnak egy gyógymódot, még ha a gyógyszerek önmagukban nem is olyan kellemesek és még ha esetleg vannak is mellékhatásaik, általában jobb, ha végig szedjük... mintha kockáztatnánk a fertőzés visszatérését".

Summers Liz Truss rövid miniszterelnökségének a kamatokat drámai módon elszabadító, zavaros időszakában azzal szúrt oda a brit konzervatív kormánynak - hogy a piacok úgy kezelik Nagy-Britanniát, mint egy fejlődő országot, ahol "elveszett a hitelesség".

Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×