eur:
410.9
usd:
392.32
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Egyes élelmiszerek eltűnhetnek a brit polcokról

A brit kikötőket sújtó szállítási káosz és az európai aszály miatt fenyeget a probléma.

Bár nyakunkon az uborkaszezon, jó pár termény hiánycikké válhat a szigetországban. Jack Ward, a Brit Termelők Szövetségének vezérigazgatója szerint a hazai kínálat nem tudja kielégíteni a keresletet. Mint mondta: „ahogy nálunk is, úgy Európában is hőség van, ez kevesebb termékhez és kisebb választékhoz vezethet”.

Az extrém hőség és a szűkös vízellátás számos zöldségnövény termesztését megnehezítette a brit gazdák számára. Nemcsak a termés, de annak minősége is visszaesett. Az áruházláncok normál esetben Európában szoktak alternatív forrásokat találni, de az ottani gazdáknak is brutális hőhullámmal kellett szembenézniük, melyre rátettek egy lapáttal a brit kikötőket sújtó torlódások.

A brit boltokban hiány alakulhat ki az otthon is termesztett, de vízigényes hagymából, burgonyából, sárgarépából és a fejes salátából.

A brit termelői érdekképviselet vezetője szerint a szezon ilyen késői szakaszában nem lesz egyszerű megtalálni a többlettel rendelkező termelőket, ráadásul a szállítási költségek is megemelkedtek az elmúlt hónapokban. "Sok európai fuvarozó nem szívesen jön az Egyesült Királyságba a doveri problémák és a további ellenőrzések miatti plusz várakozási idő miatt" – mondta, nem nevezve a nevén az egyik okot: a brexitet.

A most ültetett, téli fogyasztásra szánt növényeket súlyosan érinti a csapadék hiánya. A vízszolgáltatók pedig a helyzet miatt locsolási tilalmakat vezetnek be az egész Egyesült Királyságban – tette hozzá.

Más országokéhoz hasonlóan a brit élelmiszerárak már amúgy is az egekbe szöktek, mivel a háború miatt akadoznak az ukrajnai szállítmányok, a mezőgazdasági termelőknek pedig megugró üzemanyag-, műtrágya- és takarmányköltségekkel kellett szembenézniük.

A briteknél egy év alatt kilenc százalékkal emelkedett a zöldségfélék ára. A tej, a sajt és a vaj pedig a tejtermelők által elszenvedett magasabb költségek áthárítása miatt drágult. Az angol gazdáknak 1976 óta a legszárazabb első félévvel kellett szembenézniük, amelyet júliusban rekordhőség követett. A hőmérséklet a statisztikák kezdete óta először haladta meg a negyven fokot Nagy-Britanniában.

Az aszály okozta gondokat tetézték a júliusi kaotikus jelenetek és órákig tartó sorok a doveri kikötőben, ami nem csak az utazóknak okozott kellemetlenségeket. Az élelmiszertermelők megrendeléseket mondtak le az érthető módon romlott árura nem vágyó ügyfelek miatt.

Az Egyesült Királyságba irányuló szállításokat megzavarhatja a Felixstowe-ban, az ország legnagyobb kikötőjében tartott nyolcnapos dokkmunkás sztrájk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×