Bár nyakunkon az uborkaszezon, jó pár termény hiánycikké válhat a szigetországban. Jack Ward, a Brit Termelők Szövetségének vezérigazgatója szerint a hazai kínálat nem tudja kielégíteni a keresletet. Mint mondta: „ahogy nálunk is, úgy Európában is hőség van, ez kevesebb termékhez és kisebb választékhoz vezethet”.
Az extrém hőség és a szűkös vízellátás számos zöldségnövény termesztését megnehezítette a brit gazdák számára. Nemcsak a termés, de annak minősége is visszaesett. Az áruházláncok normál esetben Európában szoktak alternatív forrásokat találni, de az ottani gazdáknak is brutális hőhullámmal kellett szembenézniük, melyre rátettek egy lapáttal a brit kikötőket sújtó torlódások.
A brit boltokban hiány alakulhat ki az otthon is termesztett, de vízigényes hagymából, burgonyából, sárgarépából és a fejes salátából.
A brit termelői érdekképviselet vezetője szerint a szezon ilyen késői szakaszában nem lesz egyszerű megtalálni a többlettel rendelkező termelőket, ráadásul a szállítási költségek is megemelkedtek az elmúlt hónapokban. "Sok európai fuvarozó nem szívesen jön az Egyesült Királyságba a doveri problémák és a további ellenőrzések miatti plusz várakozási idő miatt" – mondta, nem nevezve a nevén az egyik okot: a brexitet.
A most ültetett, téli fogyasztásra szánt növényeket súlyosan érinti a csapadék hiánya. A vízszolgáltatók pedig a helyzet miatt locsolási tilalmakat vezetnek be az egész Egyesült Királyságban – tette hozzá.
Más országokéhoz hasonlóan a brit élelmiszerárak már amúgy is az egekbe szöktek, mivel a háború miatt akadoznak az ukrajnai szállítmányok, a mezőgazdasági termelőknek pedig megugró üzemanyag-, műtrágya- és takarmányköltségekkel kellett szembenézniük.
A briteknél egy év alatt kilenc százalékkal emelkedett a zöldségfélék ára. A tej, a sajt és a vaj pedig a tejtermelők által elszenvedett magasabb költségek áthárítása miatt drágult. Az angol gazdáknak 1976 óta a legszárazabb első félévvel kellett szembenézniük, amelyet júliusban rekordhőség követett. A hőmérséklet a statisztikák kezdete óta először haladta meg a negyven fokot Nagy-Britanniában.
Az aszály okozta gondokat tetézték a júliusi kaotikus jelenetek és órákig tartó sorok a doveri kikötőben, ami nem csak az utazóknak okozott kellemetlenségeket. Az élelmiszertermelők megrendeléseket mondtak le az érthető módon romlott árura nem vágyó ügyfelek miatt.
Az Egyesült Királyságba irányuló szállításokat megzavarhatja a Felixstowe-ban, az ország legnagyobb kikötőjében tartott nyolcnapos dokkmunkás sztrájk.