Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezúttal a 60 perc című ausztrál tévéműsornak adott interjút. Ebben úgy fogalmazott, hogy arról, hogy Putyin orosz elnök elszánja magát az atomfegyver használatára, abból lehet következtetni, ahogy az orosz megszállók felléptek az ukrajnai atomerőművek elfoglalásakor.
„Mindenféle technikai feltétel figyelembe vétele nélkül ki akarták verni a csernobili erőműből a dolgozóinkat, azt sem értve, hogy mit csináljanak velük. Aztán elfoglalták a zaporizzsjei atomerőművet, ami a legnagyobb Európában. Ennek során tankokból és páncélosokból lőtték az atomreaktorokat” – állította Zelenszkij.
Az ukrán elnök ezzel szembement a Nemzetközi Atomenergiaügynökség véleményével, amely szerint bár a támadás komoly volt, de nem érintette a reaktorokat. Az amerikai NPR rádió szerint azonban az 1-es reaktor épületében és a 6-os reaktor trafóházában keletkezett kár.
Zelenszkij azzal folytatta, hogy „ezeket a banditákat”, vagyis a támadókat Putyin elnök irányítja. „Nem lehet azt várni ezektől az emberektől, az Orosz Föderáció vezetőitől, hogy ne vessenek be atomfegyvert. Valószínűleg megteszik, nem értve a következményeket. Vagy értik, de nem érdekli őket. A legrosszabb emberek, akiknek mindegy” – mondta.
Egy neve elhallgatását kérő „magasrangú amerikai védelmi illetékes” viszont néhány nappal korábban arra utalt:
az egyre inkább kardcsörtető orosz retorika ellenére nem lát valódi veszélyt.
„Továbbra is nyomon követjük nukleáris képességeiket és értékelésünk szerint nem áll fenn a veszélye a nukleáris fegyver bevetésének, és nincs NATO-terület elleni fenyegetés” – idézte szavait a Reuters hírügynökség.
A fokozódó retorika egyik példája volt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter múlt hétfői megjegyzése, hogy a Nyugatnak nem kéne alulbecsülnie az Ukrajna miatti atomkonfliktus növekvő veszélyét.
Most hétfőn Dmitrij Kiszeljov, a Kreml egyik főpropagandistája fenyegetőzött azzal, hogy egyetlen Szarmat, másnéven Sátán II rakéta elég lenne ahhoz, hogy elpusztítsa Nagy-Britanniát. Egy másik fenyegetése az volt, hogy egy tengeralattjáróról indított torpedó-drón kreálna 500 méteres cumanit, ami elmosná a brit szigeteket, és radioaktív szennyezést hagyna maga mögött.
Ennek a megjegyzésnek viszont Lavrov próbálta elvenni az élét, azzal, hogy „a nyugati média félreértelmezi az orosz fenyegetést” és hogy „Oroszország továbbra is olyan egyezményekért dolgozik, amelyek garantálják, hogy soha ne alakuljon ki atomháború”.
Áprilisban William Burns CIA-igazgató mondta azt, hogy bár nem szabad könnyelműen kezelni a lehetőséget, hogy Moszkva kis erejű taktikai atomfegyvert vessen be Ukrajnában, a kémügynökség szerint „nincs gyakorlati bizonyíték ami alátámasztaná ezt az aggodalmat”.