eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Twitter

Ez lett a "bunyós" szlovák parlamenti ülés folyománya

Füttyszóval, bekiabálásokkal, a szószék elfoglalásával és egymás vízzel locsolásával tarkított parlamenti ülésen szavaztak a szlovák képviselők az Egyesült Államokkal kötendő védelmi szerződés jóváhagyásáról. Az ellenzéki ĽSNS párt két képviselője szlovák zászlót feszített ki a pulpitusra, mire két másik kormánypárti képviselő az ukrán zászlóval lépett az emelvényhez. A képviselők vízzel locsolták le egymást és az ukrán zászlót. Aztán jött a szerda.

Szlovákia és az Egyesült Államok a múlt héten védelmi együttműködési megállapodást kötött Washingtonban. Szlovákia részéről Jaroslav Naď védelmi miniszter, az Egyesült Államok részéről pedig Antony Blinken külügyminiszter írta alá a dokumentumot. A megállapodás értelmében az amerikai fegyveres erők használhatják a malacka-konyhai és a szliácsi katonai repülőteret, illetve más létesítményeket. Szlovákia ezeket ingyenesen bocsátja az USA rendelkezésére.

Kormányzati tisztségviselők kijelentették, hogy a megállapodás nem veszélyezteti Szlovákia szuverenitását és önállóságát. Az ellenzék azonban bírálta a megállapodást, és azt hangoztatta, hogy amerikai katonai bázisok létesítése zajlik Szlovákiában, valamint hogy az amerikai csapatok az orosz határhoz akarnak közelebb kerülni, és megnyirbálják a szlovák állami szervek hatásköreit.

Robert Fico korábbi miniszterelnök, a legerősebb ellenzéki párt, a Smer elnöke kijelentette, pártja nem azonosul olyan biztonsági stratégiával, amely Oroszországra fenyegetésként tekint. „Semmi sem kötelez minket arra, hogy efféle kétoldalú megállapodást kössünk” – mondta Fico. Hozzátette: sem a NATO, sem más biztonsági struktúrák keretében vállalt kötelezettségekből nem következik, hogy Szlovákiának ilyen módon kellene szerződnie az Egyesült Államokkal.

Ahhoz, hogy a védelmi megállapodás Szlovákiában hatályba lépjen, a parlament igenjére is szükség volt. Ez azonban nem született könnyen. A képviselők kedden rendkívüli parlamenti ülést tartottak, amely helyenként inkább zsibvásárhoz hasonlított, mintsem egy törvényhozói testület üléséhez. A szélsőjobboldali ĽSNS párt képviselői már az ülés megkezdése előtt blokkolták a szónoki emelvényt, pedig Boris Kollár házelnök kitiltotta őket az ülésteremből, mert nem viseltek arcmaszkot. A két rebellis honatya, Peter Krúpa és Andrej Medvecký a szlovák nemzeti lobogóval állt a pulpitushoz. Ezt követően két másik kormánypárti képviselő, az SaS-es Jana Bittó Cigániková és Miroslav Žiak az ukrán zászlóval lépett az emelvényhez. A védelmi szerződést elutasító két ellenzéki képviselő ekkor vízzel locsolta le kormánypárti társait, de úgy, hogy az az ukrán zászlót is eláztatta. Az incidens miatt Ukrajna pozsonyi nagykövetsége szerdán reggel jelezte, bocsánatkérést vár az ĽSNS képviselőitől az ukrán nemzeti lobogó ilyenfajta meggyalázása miatt. Választ azonban a szlovák külügyminiszter adott, Ivan Korčok ugyanis közölte, hogy diplomáciai úton kér bocsánatot Ukrajnától.

Az incidens után tovább folytatódott volna a vita, ám mivel a kiutasított képviselők továbbra sem voltak hajlandók elhagyni az üléstermet, Jaroslav Naď védelmi miniszter a helyén ülve próbálta ismertetni a megállapodást, de az ellenzéki képviselők sípolással szakították félbe. A parlamenti ülést odakinn több száz fős tüntetés követte. A tömegben „Stop USA Army” és „Béke” feliratú transzparensek jelentek meg.

A tanácskozás szerdán délelőtt folytatódott, ekkor már nyugodtabb hangnemben,

s a parlament végül megszavazta a védelmi megállapodást. A 140 jelenlévő képviselőből 79-en szavaztak az egyezmény mellett, ellene 60 képviselő voksolt. A szavazás után az egyezményt Zuzana Čaputová köztársasági elnöknek is ratifikálnia kell.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×