eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
The statue of justice, goddess of justice in front of United Kingdom flag.
Nyitókép: SimpleImages/Getty Images

Ezek az orosz oligarchák izzadhatnak most Nagy-Britanniában

A brit média megnevezte azoknak az orosz oligarcháknak egy részét, akiknek lefoglalhatják a vagyonát, ha Oroszország megtámadja Ukrajnát. Lehetőségként merült fel drága ingatlanjaik lefoglalása, amiért „közel állnak” Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz.

Múlt hét végén Liz Truss brit külügyminiszter arról beszélt a Sky Newsnak, hogy „a Kremlnek dolgozó orosz oligarchák” az Egyesült Királyságban lévő vagyonuk elkobzására számíthatnak. A brit külügyminisztérium – nem teljes körű becslései – szerint csak Londonban legalább 10 ezer tehetős orosz telepedett le. Ahogy Truss a Novaja Izvesztyija című újságnak megjegyezte: „mindet elkapjuk”.

Néhány napja a Sunday Times közzétette Nagy-Britannia ezer leggazdagabb emberének éves listáját. Ezen nemcsak britek, de az Egyesült Királyságban élő, vagy dolgozó gazdag külföldiek, így oroszok is szerepelnek. A listát a Nagy-Britanniában hivatalosan birtokolt részvények, földek, ingatlanok vagy műkincsek alapján állították össze. A bankokban lévő pénzt nem veszik figyelembe, mivel ilyen információ nem áll rendelkezésre.

Az egyik ilyen gazdag „orosz” a listán Leonyid Blavatnyik, a világ 35. leggazdagabbnak mondott embere.

Blavatnyik zsidó családban született a mai Ukrajnához tartozó Odesszában. Becsült vagyona 15,2 milliárd font. Egészen a közelmúltig őt tartották az Egyesült Királyság leggazdagabb emberének, de a pandémia miatt vagyona közel 1 milliárddal fonttal csökkent.

Az oligarcha befektetésekből szerzi a pénzét, különösen a Renova orosz iparvállalatba, valamint a zeneiparba és a médiába ruház be. Jótékonykodásáért 2017-ben lovaggá ütötték. A londoni Tate Modern kortárs művészeti galéria új szárnyát is róla nevezték el, ami nem csoda, miután 50 millió dollárt adományozott a múzeumnak.

Jevgenyij Svidler szintén szerepel a The Sunday Times listáján. Vagyonát 1,1 milliárd fontra becsülik. A portugál és valószínűsíthetően izraeli állampolgárságú Roman Abramovics – a Chelsea futballklub gazdájának – gyermekkori barátja és régi üzleti partnere. Tagja az Evraz nemzetközi fémipari és bányászati vállalat igazgatótanácsának, aminek a székhelye Londonban található.

Ott van még a listán Jurij Luzskov volt moszkvai polgármester özvegye is. Jelena Baturina a 160. helyet kapta a gazdagrangsorban. A Sunday Times 882 millió fontra saccolta a vagyonát. Baturina jelenleg Oroszországban, Írországban, a Cseh Köztársaságban és Ausztriában rendelkezik egy szállodalánccal. Emellett Dél-Európában megújuló energiába fektet be, és 75 százalékos részesedést vásárolt egy német építőipari cégben, miközben egy hampshire-i birtokon él.

A brit luxusingatlanok tulajdonosai között olyan oroszok vannak, mint a Gazprom korábbi csúcsmenedzsere, Andrej Goncsarenko, a Vnyesekonombank korábbi vezetője, Vlagyimir Csernuhin, valamint a SUEK és az Eurochem fő részvényese, Andrej Melnikov.

Közben a brit földön élő orosz oligarchák ingatlanjainak értékét szakértők több mint 1 milliárd fontra becsülték. Ha a hatóságok úgy döntenek, hogy Ukrajna megtámadása esetén megbüntetik őket, akkor elkobozhatják drága kúriáikat, birtokaikat, lakásaikat és kastélyaikat. A szankciókról szóló törvényjavaslatot február 10-ig tervezik benyújtani a brit parlamentben.

Nagy-Britanniát korábban már többször titulálták a kétes eredetű orosz pénzek mosodájának.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×